Nikka Pure Malt Red, Japon viskisi denilince akıllara gelen ilk markalardan biri olan Nikka’nın, Yoichi ve Miyagikyo damıtımevlerinde ürettiği malt viskileri harmanlaması ile oluşturduğu bir malt harmanı (Blended Malt).

Nikka’nın Pure Malt serisinin diğer üyeleri gibi (Pure Malt Black ve Pure Malt White) bu ekspresyon da, yıl ibaresiz  (Nas) bir şekilde ve %43 alkol derecesi ile şişeleniyor.

Japon viskileri hakkında detaylı bilgi için “Japon Viskilerinin Doğuşu” yazıma göz atabilirsiniz…

Nikka Pure Malt Red (Japon Malt Harmanı, %43 abv)

Burun: İlk koklama ile beraber yoğun meyvemsi notalar kendini gösteriyor. Dut, kiraz, üzüm gibi meyvelere çok hafif turba eşlik ediyor. Ek olarak çikolata ve ıslak meşe. Kadehin havalanması ile yosunsu ve tuzlu notalar belirginleşiyor. 

Damak: Oldukça kolay içimli fakat bir o kadar da kavurucu bir damak. Karabiber ve tarçın ilk aldığım tatlar. Bunları karamel ve çok hafif de is takip ediyor. Burunda aldığımız meyvemsi aromalardan eser yok…

Bitiş: Fazlasıyla kısa bir bitiş. Karabiber ve is.

Genel YorumNikka Pure Malt Red, burunda sunduğu zengin meyvemsi aromalara ek hafif turba etkisiyle hoşuma gitse de, damakta benzer zenginliği göstermemesi ve fazlasıyla kısa bitişi ile beni biraz hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Japon viskileri tadım notları için…

Nikka Pure Malt Red
Burunda zengin meyve ve hafif turbalı, damakta fazlasıyla sıcak, bitişte ise oldukça kısa....
Burun85%
Damak82%
Bitiş81%
Genel82%
83%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
88%

Leave a Reply

Your email address will not be published.