14 Ocak 2020 Salı günü, bol isli, bol turbalı, çok keyifli bir viski sohbeti yaptık. 24 katılımcının olduğu tadımda temamız, tam da soğuk havalara uygun olarak isli viskiler oldu. 

Tadımın içeriği kısaca şu şekildeydi: Öncelikle genel bir viski anlatımıyla başladık. Viski tarihi, üretim süreçleri, viski ülkeleri ve çeşitleri gibi konulardan bahsettik.

Sonrasında ise asıl konumuz olan isli viskilere geçtik. Burada isli, füme lezzetlerin baş karakteri turbanın (peat) ne olduğundan, nasıl ortaya çıktığından, viski üretimindeki öneminden ve viskiye etkilerinden bahsettik.

Tadım kısmında ise İskoçya’nın farklı bölgelerden, birbirinden isli, bol turbalı 6 farklı Single Malt denedik.

“İsli Viskiler” tadımında Line Up’ımız şu şekilde oldu:

  • Bowmore 12
  • Scapa Glansa
  • Laphroaig 10
  • Talisker 10
  • Lagavulin Distillers Edition 2002
  • Ardbeg An Oa

İsli viskiler tadımı için menüyü oluştururken, isin ön planda olduğu ama kendi içlerinde farklı lezzetler sunan ve farklı is yoğunluğuna sahip ekspresyonlar seçmeye gayret ettim.

Tadıma İskoçya’nın Islay bölgesinin en eski damıtımevi olma özelliğini taşıyan Bowmore’un standart ekspresyonu, Bowmore 12 ile başladık. Orta isli, bol meşeli ve zengin meyvemsi aromalarıyla, Bowmore 12 isli viskiler dünyasına iyi bir giriş viskisi oldu.

2. viskimiz Scapa Glansa ile Islands (Adalar) bölgesine geçiş yaptık. Orkney adasında bulunan damıtımevinin olgunlaştırma sonrasında, içerisinde turba etkili Islay viskisi fıçılarından bekleterek isli tatlar kazandırdığı Scapa Glansa, “turbasız isli” olarak bu kategoriye farklı bir bakış açısı sağladı.

Bir sonraki viskimiz Laphroaig 10 ile Islay’a keskin bir dönüş yaptık. “You either love it or hate it / Ya bayılırsınız ya da nefret edersiniz” sloganına sahip markanın bu ekspresyonu, bol isli karakteri ve farklı aromalarıyla herkesin zihninde farklı çağırışımlar yarattı.

Laphroaig 10 için katılımcılardan gelen en ilginç yorum “Anneanne evi gibi!” oldu…

Laphroaig sonrasında, Talisker 10 ile Skye adasına geçiş yaptık. Burada ada viskilerinin genel karakterinden ve peat kullanımının viskiye etkisinden konuştuk.

5. viskimiz Lagavulin Distillers Edition 2002‘ydi. Olgunlaşma döneminin son aşamasını Pedro Ximénez şeri fıçılarında geçiren ekspresyon, isli bir viski olmasının yanında son derece yumuşak içimli ve aromatik karakteriyle gecenin favorisi olacağının sinyallerini verdi.

Son viskimiz ise Ardbeg An Oa oldu. Pedro Ximénez şeri, yeni meşe ve bourbon fıçılarda olgunlaştırılan viskilerin, Fransız meşesinden yapılmış bir tankın içerisinde evlendirmesiyle üretilen ekspresyon, bol turbalı, bol şerili ve %46,6 derecelik alkol seviyesiyle, tadıma yoğun ve aromatik bir kapanış yapmamızı sağladı.

Tadımın sonunda;

Her tadımın sonunda olduğu gibi, tüm katılımcılar ile gecenin favori viskisini seçmek için küçük bir oylama yaptık. Bu gecenin yıldızını seçmek biraz zor olsa da, isli ve şerili lezzetleri müthiş bir dengeyle sunan Lagavulin Distillers Edition birkaç adım öndeydi.

Benim favorim ise uzun süredir tatmadığım ve özlediğimi fark ettiğim Ardbeg An Oa oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.