Lagavulin Distillers Edition 1995, Islay bölgesinde bulunan damıtımevinin 1995 yılında damıtıp, 2013’te şişelediği Distillers Edition şişelemesi. Diğer Distillers Editionlar gibi bu ekspresyon da Pedro Ximenez fıçılarında bitiş işlemi görmüş.

Lagavulin Distillers Edition 1995’i ilk kez #viskibahane tadım kulübüyle yaptığımız Lagavulin tadımında deneme şansım olmuştu. Markanın 6 farklı ekspresyonunu tattığımız tadımda gecenin favorisi bu ekspresyon olmuştu.

Lagavulin Distillers Edition 1995 (İskoç Single Malt, %43 abv)

Burun: İlk koklamayla beraber “likör” dedirtecek kadar aromatik. Şeri, üzümlü bitter ve malt aromalarına deri, meşe ve is eşlik ediyor.

Damak: Damak da burunla benzer bir karakterde. İsli ve tatlı aromalara biraz da baharatlı tatlar ekleniyor. Ağızda oldukça kremamsı ve gövdeli. 

Bitiş: Kuru üzüm, is ve çok hafif de iyotsu ile uzun bir bitiş.

Genel: Lagavulin Distillers Edition 1995 içtiğim en aromatik Lagavulin olarak hafızama kazındı. Damıtımevinin alışkın olduğumuz isli, turbalı karakteriyle şerinin harika uyumu…

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Lagavulin tadım notlarım…

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

Lagavulin Distillers Edition 1995
Lagavulin Distillers Edition 1995 içtiğim en aromatik Lagavulin olarak hafızama kazındı. Damıtımevinin alışkın olduğumuz isli, turbalı karakteriyle şerinin harika uyumu...
Burun92%
Damak91%
Bitiş91%
Genel91%
91%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.