İrlandalı viski devi Jameson ve Muğlalı butik bira markası Gara Guzu harika bir işbirliğine imza attılar! İki marka bu işbirliği ile hem bira, hem de viski meraklılarını oldukça heyecanlandıracak bir ürün çıkarıyorlar: Jameson fıçılarında bekletilmiş bir Stout bira! 

Gara Guzu Meşeli adını taşıyacak olan bu özel bira, daha önce içlerinde Jameson olgunlaşmış fıçılarda 4 aylık bir süreyle bekletilerek üretiliyor. Bu fıçı dokunuşuyla da biraya, kompleks ve yoğun aromalar kazandırmak amaçlanıyor.

Bekletme işlemi için kullanılan 20 adet fıçı, İrlanda’dan “binbir zorluklarla” aylarca süren bir süreç sonunda ülkeye sokulabilmiş. Her biri 200 litre olan fıçılar, daha önce 3’er kez viski olgunlaşması için kullanılmış. Bu da içlerinde yaklaşık olarak 12-15 yıl kadar süreyle viski olgunlaşmış anlamına geliyor. 

Yaklaşık 7-8 bin şişe kadar üretilecek olan Gara Guzu Meşeli, 2020 Ocak ayı sonlarına doğru seçili mekanların menülerinde yer almaya başlayacak.

Gara Guzu Meşeli için tadım notlarım:

Gara Guzu Meşeli (%9 abv, Stout Bira)

Burun: Şerbetçi otu, bitter, kahve, balzamik, pekmez aromalarına kavruk kokular eşlik ediyor.

Damak: Oldukça kremamsı ve gövdeli. Burunda olduğu gibi kavruk aromalar baskın. Kahve, çikolata, karamel ve şerbetçi otu.

Bitiş: Bitter, karamel ve şerbetçi otu ile uzun yanık bir bitiş.

Genel Yorum: Gara Guzu Meşeli, oldukça ağır başlı, aromatik ve güçlü bir bira olmuş. Aroma yoğunluğuyla beraber fazlasıyla kremamsı ve bol köpüklü yapısı gerçekten başarılı.

Gara Guzu Meşeli’ni üretim süreciyle alakalı daha detaylı bilgi vermek gerekirse;

Yüksek derecelerde kavrulmuş maltlardan yola çıkılarak bir stout bira mayşeleniyor. Muğla çam balı ve vanilya çubukları eklenerek tat zenginleştiriliyor. Bir hafta boyunca 20° sıcaklıkta mayalanıp, 10 gün kadar 8° sıcaklıkta dinlendiriliyor.

Sonrasında ise 4 ay süreyle Jameson yıllandırılmış meşe fıçılara alınıyor. Bu süre sonunda fıçılardan alınan bira büyük tanklarda harmanlanıyor ve biranın tadı homojenize ediliyor. Son olarak, karbondioksit ve nitrojen gazıyla %9’luk bir alkol derecesiyle şişeleniyor.

İrlanda devi Jameson ile Muğlalı butik bira üreticisinin bir araya gelmesi ve böyle bir ürün çıkarması… Çok güzel bir hikaye, çok güzel bir ürün! Bir viski meraklısı olarak, Meşeli’nin ortaya çıkmasında emeği geçen Jameson, Garaguzu ve Kiraz PR ekiplerine çok teşekkür ederim.

Bu özel biranın hikayesini, Gara Guzu markasının yaratıcıları sevgili Ataç ve Akgonca’nın kendi ağızlarından dinleyerek yudumlamak benim için harika bir deneyim oldu.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

Tüm İrlanda viskileri tadım notlarım…

7 Responses

 1. Murat Aydoğan

  Bu birayı tatmak istiyorum. Nasıl temin ederim

  Reply
  • & Viski

   Meşeli’yi deneyimleyebileceğiniz mekanlar: The Townhouse, Bina Bar, Arka Oda, Yer Moda, Ağaç Ev, Rock’N Rolla, Zeplin Göztepe (İstanbul Anadolu) Kozmonot Bomonti, Hunhar Topağacı, Joker 19, Kozmonot Nişantaşı, Kaia Bebek, Tavern Bar, Markus, James Joyce Pub, Corner Irish Pub (İstanbul Avrupa), Kepler, Rast Bira Bahçesi (İzmir), ve Irish Town (Ankara).

   Reply
 2. Ali Veli

  Hala ısı ile sıcaklık arasındaki farkı öğrenememişsiniz.

  Reply
  • & Viski

   Uyarınız üzerine revize ettim. Keşke daha güzel bir geri bildirim üslubu kullansaydınız. Teşekkürler.

   Reply
 3. ErkanS

  Merhaba, çok güzel bira benzerini yapmaya çalışacağım ama hangi şerbetçi otları kullanılmış bulamadım. 🙂 sizde bu bilgi var mı?

  Reply
  • veviski

   Ne yazık ki bu bilgi bende de yok. Instagram üzerinden üreticiye ulaşıp sorabilirsiniz ??

   Reply
 4. Baha

  Maalesef üretilmiyor artık. Stoklar da tükenmiş. Hala bulunabilen Red Ale ve Karlı Kayın denemeye değer. Marketlerde bulamıyorsanız şayet Muğla’daki üretim tesisinden satın alabilirsiniz.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.