The latest limited release from the Irish brand, Jameson Remixed Caribbean Beats is a 21 year old Jameson Irish Whiskey that has been fully matured in rum casks from the Caribbean Islands of Barbados and Cuba.

The journey of this unique whiskey started 2 decades ago, where the masters at Midleton Distillery laid down Jameson Irish Whiskey in rum casks sourced from the Caribbean island of Barbados. The initial maturation is made in rum casks from Foursqure distillery in Barbados for 18 years. Afterwards Master Distiller Kevin O’Gorman was curious to explore how a second style of rum might impact the flavour, so they further matured the whisky in Havana Club The Maestros Del Ron Cubano casks for 3 more years and bottled at 46% abv.

A limited quantity of 2,900 bottles are available exclusively online directly from Jameson’s website.

Jameson Remixed Caribbean Beats (Blended Irish Whiskey, 46% abv)

Nose: Starts with tropical fruits, orange peel, vanilla, honey, chocolate, cinnamon and demerara syrup. Followed by ginger, green pepper, pencil shavings and young tobacco leaves. Juicy, very complex. After first sip, if you go back an smell again it becomes more tropical.

Palate: Similar with the nose, palate starts with tropical fruits, kiwi and mango especially, orange and chocolate. Followed by some spices and wood influence.  Cinnamon, nutmeg, oak with some herbal and peppery aromas. Quite juicy and again very complex.

Finish: Long finish with sweet spices and tropical fruits.

I had a chance to taste this interesting whisky in the launch event hosted by master distiller Kevin O’Gorman, where we also tasted the Havana Club The Maestros Del Ron Cubano, as well as the grain and pot still whiskies side by side to understand the components of Jameson Remixed Caribbean Beats. It’s truly a complex whisky with strong rum character and juicy texture. I very much enjoyed it. The biggest drawback of this bottle is the price tag. €280 for a 50 ml 21 years old blended whiskey could be a little high for some whisky enthusiasts.

Price at the time of tasting: €280 – Available at jamesonwhiskey.com


İrlanda viski devi Jameson’ın 2023 Ekim ayında piyasaya sürdüğü, Jameson Remixed Caribbean Beats İrlanda viskisini ve Karayip romunu muhteşem bir harmoniyle bir araya getiren oldukça ilginç bir viski. Barbados ve Cuba’dan elde edilen rom fıçılarında toplamda tam olgunlaştırılan 21 yıl olgunlaştırılan ekspresyon sadece 2,900 adet üretilmiş.

Jameson Remixed Caribbean Beats’in hikayesi 21 yıl önce Midleton damıtımevinde çalışan viski uzmanlarının Barbados’a gitmesi ve Foursquare damıtımevinden rom fıçıları temin etmesiyle başlıyor. 18 yıl bu fıçılarda olgunlaşan viski, Jameson baş damıtımcısı Kevin O’Gorman’ın farklı rom fıçılarını da denemek istemesiyle Havana Club The Maestros Del Ron Cubano fıçılarına alınıyor ve 3 yıl daha bekletiliyor. 46% dereceyle şişelenen bu İrlanda harmanı 50’lik şişelerde €280 karşılığında satılıyor ve sadece online olarak bulunabiliyor.

Burun: Tropik meyveler, portakal, vanilya, bal, çikolata, tarçın ve demerara şurubu. Hemen arkasından zencefil, yeşil bibber, kalemtraş, genç tütün yaprakları. Oldukça kompleks, ağız sulandırıcı. Tattıktan sonra tekrar kokladığınız zaman tropik meyve karakteri biraz daha belirginleşiyor.

Damak: Burunla benzer şekilde tropik meyve, özellikle kiwi ve mango belirgin. Portakal, çikolata, baharat ve meşe. Bu tatları tarçın, ceviz, biber ve bitkisel nüanslar takip ediyor. Yine oldukça kompleks ve ağız sulandıran bir yapıda.

Bitiş: Tatlı baharat ve tropik meyveler ile uzun bir bitiş.

Jameson Remixed Caribbean Beats’i ilk kez Jameson’ın davetiyle muhteşem bir etkinlikte tatma şansım oldu. Jameson baş damıtımcısı Kevin O’Gorman anlatımıyla bu ilginç viskiyi denerken, viskinin harmanını oluşturan Pot Still ve tahıl viskileri ayrıca tattık. Rom karakterini iyice anlamak adına tadımda bize bir de Havana Club The Maestros Del Ron Cubano eşlik etti. Jameson Remixed Caribbean Beats, rum fıçı karakterinin çok belirgin olduğu, oldukça kompleks ve harika dokusu olan bir ekspresyon. Hiç tartışmasız bu şişenin en büyük dezavantajı ise fiyatı. 50 ml’lik bir İrlanda harmanı için €280’luk fiyatı birçok viski sever biraz yüksek bulacaktır.

26102023

Tadım yapılan tarihteki fiyatı: €280

Jameson Remixed Caribbean Beats
Burun/Nose85%
Damak/Palate85%
Bitiş/Finish85%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.