From the minds of Suntory’s blending team in Japan, Ardray is a new Blended Scotch Whisky that combines various malt and grain whiskies from Scotland. Almost 200 different whiskies were tested by Suntory’s chief blender for Scotch, Calum Fraser, and Suntory’s blending team, to create Ardray.

Considering the Beam Suntory owns some of the most important distilleries of Scotland, Ardray contains whiskies from it’s own portfolio such as Bowmore, Laphroaig, Auchentoshan, and Ardmore in it’s blend, as well as from its partner Edrington, owner of The Macallan, Glenrothes, and Highland Park.

Ardray Blended Scotch Whisky – 2023 Release (Blended Scotch, 48% abv)

Nose: Begins with gentle floral and fruity notes with plum, orange peel, vanilla, and green apple. Accompanied by wood, cinnamon, malt and delicate smoke. Feels quite creamy. Rich and complex.

Palate: Citrus, green apple and vanilla with oak char, smoke and spice nuances. The palate is smokier than the nose and 48% shows itself, yet still quite juicy and easy to sip. Very good balance.

Finish: Medium length finish with oak char and smoke with apples and citrus.

A blended whisky from one of the best blend makers in the world, so I had high expectations before the tasting and I must say Ardray definitely met those expectations. Ardray Blended Scotch Whisky is very rich, complex and more importantly well-balanced. It offers fruity and floral notes as well as smoky and spicy notes all together harmoniously. A good addition to premium blended whisky category with a competitive price.

Price at the time of tasting: £59.95 – Available from thewhiskeyexcange.com


Yamazaki, Hakushu ve Hibiki gibi ikonik Japon markalarının sahibi Beam Suntory’den yepyeni bir viski. Ardray Blended Scotch Whisky, Suntory’nin şef harmancısı Calum Fraser ve harmanlama ekibinin İskoçya’nın farklı bölgelerinden malt ve tahıl viskileri harmanlanmasıyla ortaya çıkan bir İskoç harmanı.

48% alkol derecesine sahip olan harmanın içerisinde  Suntory bünyesinde bulunan Bowmore, Laphroaig, Auchentoshan ve Ardmore gibi markalara ek olarak Macallan, Glenrothes ve Highland Park gibi maltları bünyesinde barındıran Edrington grubunda da bazı viskiler olduğu da söyleniyor. Bu harmanın ortaya çıkma aşamasında 2 yıllık bir süre çalışıldığını ve 200’den fazla viski denendiğini de belirteyeyim.

Burun: Yeşil elma, portakal kabuğu, dolgun üzüm ve çiçeksi kokulara meşe, tarçın, malt ve dengeli is karakteri eşlik ediyor. Kremamsı bir hissiyat uyandırıyor. Zengin ve kompleks.

Damak: Narenciye, yeşil elma, vanilya tatlarına kavruk meşe, is ve baharat eşlik ediyor. Damakta biraz daha isli olduğunu ve 48% alkolün biraz daha belirgin olduğunu söyleyebilirim. Fakat buna rağmen oldukça dolgun, zarif yumuşak içimli ve dengeli.

Bitiş: Kavruk meşe, is, elma ve citrus ile orta uzunlukta bir bitiş.

Suntory’nin bir İskoç harmanı çıkardığını duyduğum zaman doğal olarak beklentim bir hayli yüksekti. Ardray’ın bu beklentimi fazlasıyla karşıladığını söyleyebilirim. Meyvemsi, isli ve baharatlı notaları oldukça dengeli şekilde sunan, zengin ve dolgun bir harman. Ardray’ın premium harman kategorisine çok iyi bir ekleme olduğunu ve hem zengin karakteri hem de fiyatıyla rakiplerini zorlayacağını düşünüyorum.

Tadılan tarihteki fiyatı: £59.95

07112023

Ardray Blended Scotch Whisky
Burun/Nose86%
Damak/Palate86%
Bitiş/Finish86%
86%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.