A limited-edition cask strength expression from Highland distillery, Deanston Virgin Oak Cask Strength 2023 Edition was first matured in barrels that have previously matured some of the finest American bourbon, before finished in virgin American oak barrels, all the way from the Kelvin Cooperage in Kentucky, for further 12 months. Deanston Virgin Oak Cask Strength has no added colour, is non-chill filtered and packs a punch with an ABV of 58.5%.

Deanston Virgin Oak Cask Strength – 2023 Edition (Single Malt Scotch, 58.5% abv)

Nose: Starts quite waxy, as we can expect from a proper Deanston expression. Vanilla, sandalwood, heather, honey, malt and wood spices with some fruity notes such apple and citrus. 58.5% abv level shows itself but it’s not preventing you from getting the aromas. After couple of minutes sweeter notes gets stronger with more honey and milk chocolate. Complex.

Palate: Green apple, citrus, dark honey and caramel flavours are followed by some toasted wood, bitter chocolate, cinnamon and more wood spices. Strong and bold but surprisingly quite juicy and round in the palate. Sweet and spicy.

Finish: A long length finish with oak, honey, citrus and warm spice.

Deanston Virgin Oak Cask Strength – 2023 Edition offers the versatile and uniquely waxy character of the distillery as well as strong virgin oak influences. I especially very much enjoyed the complex nose and incredibly juicy palate. 58.5% abv level definitely show itself from nose to the finish, but not in a bad way. In fact, I found it quite smooth and surprisingly easy to sip. For those who likes their whisky with a little lower abv, don’t hesitate to add some water to this expression. It makes it a little sweeter but, also kills some delicious spice element for my opinion. For £60 price tag, I think it’s an amazing value.

Price at the time of tasting: £60 – Available at deanstonmalt.com


Deanston Virgin Oak Cask Strength – 2023 Edition, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Deanston damıtımevinin ilk olarak eski Bourbon fıçılarda olgunlaştırdığı, sonrasında ise Kentucky’de Kelvin fıçı atölyesinden temin edilen sıfır/yeni (virgin) fıçılarda 12 ay süreyle beklettiği yeni ekspresyonu. Filtre edilmeden ve renklendirici kullanılmayan ekspresyon, 58.5%. alkol derecesiyle fıçı sertliğinde şişeleniyor.

Burun: Burunda damıtımevinin “mum” karakteri hemen kendini gösteriyor. Vanilya, sandal ağacı, süpürge otu, bal, malt ve meşe kokularını elma ve narenciye gibi hafif meyvemsi kokular takip ediyor. 58.5%’lik alkol oranı kendini gösterse de sizi rahatsız etmiyor ve zengin nüansların önüne geçmiyor. Kadehin birkaç dakika havalanmasıyla bal ve sütlü çikolata kokuları açığa çıkıyor. Oldukça kompleks.

Damak: Yeşil elma, narenciye, koyu bal, ve karamel tatlarına yanık meşe, bitter çikolata, tarçın ve meşe baharatları eşlik ediyor. Dolgun ve oldukça kıvamlı ama şaşırtıcı derecede kolay içimli ve ağız sulandıran bir yapıda. Tatlı ve baharatlı.

Bitiş: Meşe, bal, narenciye ve baharat ile uzun bir bitiş.

Deanston Virgin Oak Cask Strength – 2023 Edition damıtımevinin alışık olduğumuz “waxy” karakterini sunarken aynı zamanda yeni fıçı etkisini de oldukça başarılı şekilde sunan bir şişeleme olmuş. Özellikle burundaki kompleks karakter ve damaktaki ağız sulandıran yapısı çok hoşuma gitti. 58.5%’lik alkol oranı baştan sona etkili ama kesinlikle rahatsız etmiyor. Hatta neredeyse yumuşak içimli diyebilirim. Birkaç damla su ile tatlı nüanslar biraz daha açığa çıksa da bu viskide çok keyif aldığım baharatlı karakteri biraz söndürüyor. £60’luk fiyatıyla bence oldukça başarılı bir fiyat/performans dengesine sahip.

13112023

Tadıldığı tarihteki fiyatı: £60

Deanston Virgin Oak Cask Strength - 2023 Edition
Burun/Nose87%
Damak/Palate87%
Bitiş/Finish86%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.