A highly awaited festive bottle from the Whisky Exchange, A Good Old-Fashioned Christmas Whisky – 15 Year Old is recently released. This year’s edition is a rich, fruity single malt was matured entirely in ex-sherry casks laid down at an undisclosed Speyside distillery for 15 years. Bottled at 52.5% abv without chill-filtration and no added colouring, A Good Old-Fashioned Christmas Whisky – 15 Year Old 2023 Edition is released with a limited number of 1,800 bottles. As the name suggests, this festive bottle promises an old-fashioned profile that recalls the traditional sherried malts of years gone by and evoke the flavours which remind us of a good old-fashioned Christmas.

A Good Old-Fashioned Christmas Whisky – 15 Year Old 2023 Edition (Single Malt Scotch, 52.5% abv)

Nose: The notes of sultanas, dried fruits, orange peel, apple candy and caramel. Followed by old leather, almonds, ginger honey and clove. Quite sweet with strong spice and juicy feeling.

Palate: A sweet start with dried fruits, vanilla, honey, orange peel, popping candy and fruit cake. Sherry character is quite strong. After initial sweetness and juiciness, some roasted and spicy flavours emerge. Ginger, cinnamon, roasted coffee beans, dark wood and bitter chocolate. The texture is quite oily and rounded. 52.5% abv definitely shows itself but it accompanies well with sweet spice character.

Finish: A long length finish with cinnamon, ginger, leather and roasted notes.

Another delicious festive whisky from the Whisky Exchange. As a whisky enthusiast who likes old style sherry character and Christmas season, A Good Old-Fashioned Christmas Whisky – 15 Year Old 2023 Edition is perfect for my taste. I can definitely imagine myself sipping this whisky in a cold night Christmas night. It is truly a “Christmas” whisky that offers an oily and rounded texture with delicious sweet & spice flavours, as well as a little kick with it’s 52.5% abv.

Price at the time of tasting: £89.95 – Available at Whisky Exchange


A Good Old-Fashioned Christmas Whisky – 15 Year Old 2023 Edition, The Whisky Exchange’in Christmas zamanı satışa sunduğu kutlama serisinin 2023 şişelemesi. Geçtiğimiz yılın şişesi bizi İskoçya’nın farklı bölgelerine götüren bir İskoç harmanıydı. Bu yılki ekspresyon ise adı açıklanmayan bir Speyside damıtımevinden bir Single Malt olarak karşımıza çıkıyor. Tam 15 yıl sherry fıçılarda olgunlaşan A Good Old-Fashioned Christmas Whisky – 15 Year Old 2023 Edition, 52.5% alkol derecesiyle filtre edilmeden ve renklendirici ilave edilmeden şişelenmiş.

Burun: Kuru üzüm, portakal kabuğu, elma şekeri ve karamel ile oldukça dolgun ve tatlı bir başlangıç. Bu kokuları eski deri, ceviz, zencefil balı ve karanfil takip ediyor. Tatlı, baharatlı ve iştah uyandıran bir burun.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da sherry karakteri oldukça yoğun. Kuru meyve, vanilya, bal, portakal kabuğu, patlayan şeker ve meyveli kek tatları. Dolgun tatlı karakter sonrası baharatlı ve hafif kavruk tatlar belirginleşiyor. Zencefil, tarçın, kavruk kahve çekirdeği, meşe ve bitter çikolata. Damakta oldukça yağlı ve gövdeli. 52.5%’lik alkol derecesi kendini belli ediyor ama tatlı ve baharatlı tatlar ile gayet uyumlu.

Bitiş: Tarçın, zencefil, deri ve kavruk notalar ile oldukça uzun bir bitiş.

Whisky Exchange’den yine oldukça başarılı bir Christmas şişelemesi. A Good Old-Fashioned Christmas Whisky – 15 Year Old 2023 Edition, eski usül şeri karakteri fazlasıyla gösteren oldukça dolgun, gövdeli ve tatlı-baharat dengesini harika bir dengeyle sunan bir Speyside maltı.

16112023

Tadım yapılan tarihteki fiyatı: £89.95

A Good Old-Fashioned Christmas Whisky - 15 Year Old 2023 Edition
Burun/Nose88%
Damak/Palate88%
Bitiş/Finish87%
88%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.