Bladnoch Alinta is a peated single malt from Bladnoch distillery. Aged in a combination of ex-Pedro Ximenez sherry and ex-bourbon casks, this lowland malt takes its name from an indigenous Australian word, found in several native Southeast Australian languages, that means ‘fire’ and ‘flames’. Bladnoch Alinta bottled at 47% abv, non-chill filtered and without colouring.

Bladnoch Alinta (Single Malt Scotch, 47% abv)

Nose: Starts with raisin, honey, caramel, white chocolate, hints of coconut with campfire smoke. Some tobacco, black pepper, leather and wet oak. Well balanced with good complexity.

Palate: Raisin, caramel, toffee, tobacco and dark wood with delicate smoke. Again white chocolate and honey. Juicy and syrupy. Smoke is heavier than the nose with more medicinal and peaty nuances, but still balanced.

Finish: Medium length finish with black pepper, oak and sweet smoke.

I tried Bladnoch Alinta in a tasting hosted by master blender Dr Nick Savage, where we tried the whole range of Bladnoch Peated Collection. Even though there were some amazing rare whiskies in the line up, Bladnoch Alinta shined with its balanced character. It’s a perfect dram for the ones who seek a smoky yet delicate single malt.

Price at the time of tasting: £83.25 – Available from Whisky Exchange


İskoçya’nın Lowland bölgesinde bulunan Bladnoch damıtımevinin turbalı nadir şişelerinden biri olan Bladnoch Alinta, Bourbon ve Pedro Ximenez sherry fıçılarında olgunlaştırılıyor. Filtre edilmeden ve renklendirici kullanılmadan üretilen Alinta, 47% alkol derecesiyle şişeleniyor. Ekspresyonun adında yer alan “Alinta” kelimesinin Avusturalya yerel dilinde “ateş” anlamına geldiğini de belirtelim.

Burun: Kuru üzüm, bal, karamel, beyaz çikolata, hafif hindistan cevizi ve kamp ateş kokuları. Bu kokulara tütün, karabiber, deri ve ıslak meşe nüansları eşlik ediyor. Dengeli ve kompleks.

Damak: Kuru üzüm, karamel, toffee, tütün ve dolgun meşe tatlarına isli karakter eşlik ediyor. Burna kıyasla daha isli bir yapıda. Hatta damakta isle beraber biraz turba ve ilaçsı karakterin de olduğunu söyleyebilirim, fakat yine dengeli. Son olarak beyaz çikolata ve bal. Ağız sulandıran, şurupsu bir dokusu var.

Bitiş: Karabiber, meşe ve füme tatlar ile orta uzunlukta bir bitiş.

Bladnoch Alinta’yı ilk kez damıtımevinin baş harmancısı Dr Nick Savage’ın host ettiği bir etkinlikte tatma şansım olmuştu. Tadımda markanın Peated Collection’ını tatmıştık ve menümüzde gerçekten çok özel şişeler bulunuyordu. Buna rağmen koleksiyonun standart şişelemesi Alinta dengeli karakteriyle benim için öne çıkan bir ekspresyon olmuştu. Aromatik, dengeli ve isli viski arayan viski severler ideal bir malt.

17102023

Bladnoch Alinta
Burun/Nose85%
Damak/Palate85%
Bitiş/Finish85%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.