Bottled exclusively to The Whisky Exchange, Jameson 22 Year Old Small Batch is the oldest expression from Jameson yet. Aged 22 years in a combination of bourbon and oloroso sherry casks at the venerable Midleton distillery and bottled at 56.6%, this elegant Jameson built around a core of fruity pot still whiskies.

Jameson 22 Year Old Small Batch (Blended Irish Whiskey, 56.6% abv)

Nose: Starts with walnuts, almonds and bitter chocolate with some earthy notes such as wet leaves and soil. Followed by pear, vanilla, apricot, orange, honey, toasted oak and hints of copper. Complex.

Palate: Quite fruitier compared to the nose. Tropical fruits such as mango, pineapple, banana are accompanied by vanilla ice cream, red berries, jam, apple pie, fudge and cappuccino. Then some spice and oak character comes forward with nuttiness, stout beer, ginger and nutmeg. Rich and creamy.

Finish: A long finish with tropical fruits, oak and warm spices.

A complex and unusual blended whiskey from Jameson. In a blind tasting it would be impossible to say this is a Jameson, since I’ve never tried a Jameson with this much pot still character. It gives you the spiciness that you would expect from a long aged pot still whiskey with some fruitiness of Jameson and earthiness. I especially enjoyed the rich character and creamy texture at the palate.

Price at the time of tasting: £299 – Available from Whisky Exchange


İrlanda’nın en popüler markası Jameson’ın The Whisky Exchange için özel olarak şişelediği ekspresyonu. Bourbon ve oloroso şeri fıçılarda 22 yıl olgunlaştırılan bu Jameson şişelemesi markanın bugüne kadar sunmuş olduğu en yaşlı viskisi olma özelliğini taşıyor. Harmanında yüksek oranda pot still viski barındıran ekspresyon, 56.6% alkol derecesiyle şişelenmiş.

Burun: İlk koklamayla ceviz, badem, bitter çikolata gibi aromalara ıslak yaprak ve topraksı olarak adlandırabileceğim kokular eşlik ediyor. Bunları takiben armut, vanilya, kayısı, portakal gibi meyvemsi kokulara bal, yanık meşe ve bakır eşlik ediyor. Oldukça kompleks.

Damak: Burna kıyasla çok daha tatlı başlıyor. Mango, ananas, muz gibi tropik tatlara vanilyalı dondurma, kırmızı meyve, reçel, elmalı turta, fudge ve cappuccino eşlik ediyor. Dolgun tatlı karakter sonrasında baharat ve meşe öne çıkıyor. Fındık, stout birası, zencefil ve ceviz. Zengin ve oldukça kremamsı bir yapıda.

Bitiş: Tropik meyveler, meşe ve baharat ile uzun bir bitiş.

Kör tadımda asla Jameson diyemeyeceğim, oldukça ilginç bir Jameson. Tabii ki burada daha önce hiç bu kadar yaşlı ve pot still karakteri yüksek bir Jameson tatmamış olmamın etkisi büyük. Daha çok Redbreast gibi pot still viskilerden alışık olduğumuz zengin baharatlı tatlar ile Jameson’ın meyvemsi karakterini birlikte sunan zengin bir harman. Uzun süre yıllanmadan ve sherry fıçılardan gelen kompleks karakter de bu viskiyi özel bir yere koyuyor. Özellikle damaktaki zengin ve kremamsı yapı çok hoşuma gitti.

02082023

Jameson 22 Year Old Small Batch
Burun/Nose87%
Damak/Palate88%
Bitiş/Finish87%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.