İrlanda viski devi Jameson ile Muğla’da bulunan kraft bira markası Gara Guzu’nun işbirliği sonucu ortaya çıkardığı Jameson Brewery Edition Gara Guzu, hem hikayesi hem de içeriğiyle oldukça ilgi çekici şişeleme. Jameson Brewery Edition Gara Guzu’nun üretim sürecine dair detayları kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Jameson ekibi Gara Guzu’nun tüm biralarını deneyerek bu projeye en uygun olan bira olduğunu düşündükleri Gara Guzu 4C IPA’yi seçiyor. Geleneksel IPA karakterine sahip bu bira, 4 farklı şerbetçi otu kullanılarak üretilen oldukça aromatik bir IPA. Gara Guzu’nun kurucuları sevgili Ataç ve Akgonca‘nın rehberliğinde Gara Guzu 4C IPA bire bir aynı formüller İrlanda’daki Midleton damıtımevinde üretiliyor. Sonrasında bu bira Bourbon fıçılara konularak belli bir süre bekletiliyor. Biralar boşaltıktan sonra ise bu sefer aynı fıçılara olgunlaşmasını tamamlayan Jameson viskisi koyuluyor ve yaklaşık 4-5 hafta kadar bitiş (finish) veriliyor, yani son bir dokunuş yapılıyor.

Yaklaşık 24.000 adet üretildiği belirtilen Jameson Brewery Edition Gara Guzu sadece Türkiye’ye pazarına özel olacak. Bu şişenin böylece Brewery Edition serisinin dünyadaki ilk üyesi olma özelliğini taşıdığını ve seriye farklı şişelerin de şimdiden gelebileceğini belirteyim.

Jameson Brewery Edition Gara Guzu (Irish Blend, 40% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte Jameson’ın alışık olduğumuz tatlı, çiçeksi ve yumuşak karakterini hissettiriyor. Narenciye, çam, bal, şerbetçi otu kokularına baharat ve hafif toasty (yanıksı) notalar eşlik ediyor. Yumuşak, tatlı ve ferah başlayıp giderek kendini hissettiren bir sıcaklığa sahip.

Damak: Damakta da benzer şekilde vanilya, narenciye, şerbetçi otu, çam ve bal aromaları belirgin fakat damağın biraz daha baharatlı ve biberli olduğunu söyleyebilirim. Tatlı ve sıcak bir yapıda. Damağı hafif soğuk veya 1-2 buzla içimle daha keyifli buldum.

Bitiş: Narenciye, şerbetçiotu ve tatlı baharatlar ile orta uzunlukta sıcak bir bitiş.

Genel: Türk Kraft birasında olgunlaşmış bir Jameson! Türk bir viski sever olarak gerçekten gurur duyduğum harika bir proje! Jameson Brewery Edition Gara Guzu için kısaca hem hikayesi, hem de karakteriyle bu işbirliğini harika yansıtmış diyebilirim. Jameson’ın alışık olduğumuz çiçeksi ve ferah karakterine ufak bir baharat ve şerbetçi otu dokunuşu yapılmış. Farklı şekillerde deneme şansı yakaladığım bu şişeyi, hafif soğutarak veya 1-2 buzla daha keyifli bulduğumu söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İrlanda viskileri tadım notlarım…

İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey yazım…

Jameson Brewery Edition Gara Guzu
Türk Kraft birasında olgunlaşmış bir Jameson! Türk bir viski sever olarak gerçekten gurur duyduğum harika bir proje! Jameson Brewery Edition Gara Guzu için kısaca hem hikayesi, hem de karakteriyle bu işbirliğini harika yansıtmış diyebilirim. Jameson'ın alışık olduğumuz çiçeksi ve ferah karakterine ufak bir baharat ve şerbetçi otu dokunuşu yapılmış.
Burun81%
Damak79%
Bitiş79%
80%Overall Score

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published.