Tüm Türk viski severleri gururlandıracak muhteşem bir proje, harika bir şişe! Karşınızda Jameson Brewery Edition Gara Guzu…

İrlanda viski devi Jameson ile Muğla’da bulunan kraft bira markası Gara Guzu’nun işbirliği sonucu ortaya çıkan Jameson Brewery Edition Gara Guzu, hem hikayesi hem de içeriğiyle oldukça ilgi çekici ve yazımın başında da belirttiğim gibi gurur verici bir şişeleme.

Sizlere çok kısaca bu eşsiz viskinin ortaya çıkış hikayesinden bahsetmek istiyorum. Hikayemiz aslında 2017’de başlıyor. Jameson Türkiye ve Global ekiplerinin uzun süreli çalışması sonrasında 2020’de Jameson ve Gara Guzu ilk olarak Meşeli adında bir kraft bira çıkarmıştı. Gara Guzu’nun Stout birasının Jameson fıçılarında bekletilmesiyle ortaya çıkan Meşeli Türk viski ve bira severler tarafından çok beğenilmişti ve büyük ses getirmişti. Hatta o dönem sosyal medyada yaptığım paylaşımlara ve veviski.com‘da yazdığım inceleme yazıma binlerce yorum ve mesaj aldığımı söyleyebilirim (Hala da almaya devam ediyorum).

Meşeli projesinin yaklaşık 3 yıl sonrasında Jameson ve Gara Guzu tekrar bir araya gelerek yine büyük ses getirecek bir ürün çıkarmışlar, Jameson Brewery Edition Gara Guzu…

Geçtiğimiz günlerde Fethiye’de harika bir etkinlikle lansmanı yapılan Jameson Brewery Edition Gara Guzu, Gara Guzu’nun 4C IPA fıçılarında bitiş verilerek şişelenen çok özel bir Jameson. Yaklaşık 24.000 adet üretildiği belirtilen Jameson Brewery Edition Gara Guzu sadece Türkiye’ye pazarına özel olacak. Bu şişenin böylece Brewery Edition serisinin dünyadaki ilk üyesi olma özelliğini taşıdığını ve seriye farklı şişelerin de şimdiden gelebileceğini belirteyim.

Jameson Brewery Edition Gara Guzu’nun üretim sürecine dair çok kısaca detayları sizlerle paylaşmak istiyorum:

Öncelikle Jameson ekibi Gara Guzu’nun tüm biralarını deneyerek bu projeye en uygun olan bira olduğunu düşündükleri Gara Guzu 4C IPA’yi seçiyor. Geleneksel IPA karakterine sahip bu bira, 4 farklı şerbetçi otu kullanılarak üretilen oldukça aromatik bir IPA. Gara Guzu’nun kurucuları sevgili Ataç ve Akgonca‘nın rehberliğinde Gara Guzu 4C IPA bire bir aynı formüller İrlanda’daki Midleton damıtımevinde üretiliyor. Sonrasında bu bira Bourbon fıçılara konularak belli bir süre bekletiliyor. Biralar boşaltıktan sonra ise bu sefer aynı fıçılara olgunlaşmasını tamamlayan Jameson viskisi koyuluyor ve yaklaşık 4-5 hafta kadar bitiş (finish) veriliyor, yani son bir dokunuş yapılıyor.

Bu işlem sayesinde de Jameson’ın alışık olduğumuz çiçeksi, tatlı ve yumuşak karakterine ufak bir 4C IPA karakteri ekleniyor. Kısaca, İrlanda viskisine ufak bir Türk dokunuşu yapılıyor diyebiliriz…

Jameson Brewery Edition Gara Guzu Tadım Notlarım:

Burun: İlk koklamayla birlikte Jameson’ın alışık olduğumuz tatlı, çiçeksi ve yumuşak karakterini hissettiriyor. Narenciye, çam, bal, şerbetçi otu kokularına baharat ve hafif toasty (yanıksı) notalar eşlik ediyor. Yumuşak, tatlı ve ferah başlayıp giderek kendini hissettiren bir sıcaklığa sahip.

Damak: Damakta da benzer şekilde vanilya, narenciye, şerbetçi otu, çam ve bal aromaları belirgin fakat damağın biraz daha baharatlı ve biberli olduğunu söyleyebilirim. Tatlı ve sıcak bir yapıda. Damağı hafif soğuk veya 1-2 buzla içimle daha keyifli buldum.

Bitiş: Narenciye, şerbetçiotu ve tatlı baharatlar ile orta uzunlukta sıcak bir bitiş.

Jameson Brewery Edition Gara Guzu için kısaca hem hikayesi, hem de karakteriyle bu işbirliğini harika yansıtmış diyebilirim. Bu arada şişenin etiket tasarımına da değinmeden olmaz. Gerçekten harika bir tasarım olmuş.

Türk Kraft birasında olgunlaşmış bir Jameson! Türk bir viski sever olarak gerçekten gurur duyduğum harika bir proje! Başta Jameson Türkiye ve Gara Guzu ekipleri olmak üzere bu projede emeği geçen herkesin eline sağlık. Umarım hem hikaye, hem de içerik olarak Türkiye pazarına özel kurgulanan bu tarz ürünleri ülkemizde daha sık görürüz.

Gara Guzu’nun arkasında iki harika isim sevgili Ataç ve Akgonca

13 Responses

 1. Murat Örnek

  Resmen içmiş kadar olduk sevgili Barış. Güzel notların ve ifadeler için teşekkürler. Umarım edinebilir ve damağımıza nüfus ettirebiliriz!

  Reply
 2. James mcpartland

  Hi where can I purchase a bottle of this ? (I’m not in Turkey so I would be looking for somewhere online that ships) Thanks
  James

  Reply
  • Baris Mercan

   Satış fiyatı yanlış bilmiyorsam 550tl civarı olması gerekiyor. Zincir marketlerde olduğu söyleniyor.

   Reply
 3. Hakan Özer

  Barış bey harikasınız. O kadar güzel anlatmışsınız ki şu anda sanki kadehten viskiyi yudumlamış gibi hissettim Çok teşekkür ederim.Umarım en yakın zamanda ben de viski dostları gibi hem de sizi takip eden biri olarak bu olağanüstü çabayla üretiken viskiyi tadabilirim.

  Reply
 4. Tolga

  Bu tarz ülkemizi temsilen yapılan işlerin çoğalması dileğiyle. Bulabilirsem 2 şişe alacağım.

  Reply
 5. Hakkı

  Viskinin hikayesini yeni okudum ve gurur duydum.
  Tebrikler …
  Daha tadamadım ama Makro markette gördüm.
  Bugün de indirime girmiş 1 şişe alıp deneyeceğim ?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.