Released in early in this year (February, 2023) Bushmills 25 Year Old is the latest expression to join their global range of single malts alongside with 30 Year Old Single Malt. This 25 years old initially aged in Bourbon and Oloroso Sherry casks for 4 years, then transferred to first-fill ruby port pipes cask for further maturation for 21 years.

Bushmills 25 Year Old Port Finish (Irish Single Malt, 46% abv)

Nose: Starts quite sweet and full with peach, plum, blackberry with honey, vanilla and milk chocolate. Followed by toasted oak, leather and almonds. Buttery feeling with rum-like aromas.

Palate: Stone fruits, red berries and jammy flavours are accompanied by chocolate, caramel, nuts, blackpepper, tobacco and toasted oak. Initially quite sweet and juicy, dryness comes after it. Mouth-coating, delicious.

Finish: A medium long and juicy finish with vanilla, oak and tobacco.

Bushmills 25 Year Old Port Finish is a delicious single malt with velvety texture and rich profile. Great example of a well-balanced whisky event with a long maturation in port casks.

Price at the time of tasting: £790 – Available from Whisky Exchange


İrlanda’nın köklü damıtımevlerinden Bushmills’in ilk olarak Bourbon ve Oloroso sherry fıçılarda 4 yıl beklettikten sonra tam 21 yıl ilk dolum ruby port fıçılarda olgunlaştırdığı nadir şişelemesi. 2023’ün Şubat ayında satışa sunulan Bushmills 25 Year Old Port Finish, 30 yıllık şişelemeyle beraber Bushmills’in Single Malt portföyüne eklendi.

Burun: Şeftali, kırmızı erik, böğürtlen gibi zengin ve dolgun meyve kokularına bal, vanilya ve sütlü çikolata eşlik ediyor. Yanık meşe, deri ve badem notalarıyla burunda dolgun, kremamsı bir his bırakıyor. Rum hissi uyandıran bir viski.

Damak: Şeftali, kırmızı meyve ve reçel tatlarına çikolata, karamel ve fındık eşlik ediyor. Bu tatları karabiber, tatlı tütün ve yanık meşe takip ediyor. Oldukça tatlı ve ağız sulandırıcı başlayarak, damakta hafif kuru bir doku bırakıyor.

Bitiş: Vanilya, meşe ve tatlı tütün ile orta uzunlukta, ağız sulandırıcı bir bitiş.

Bushmills 25 Year Old Port Finish tam anlamıyla lezzetli bir viski. Zengin profili ve kremamsı ağız sulandırıcı dokusuyla içimi oldukça keyifli bir viski. Londra’da yapılan Raising The Back Bar 2023 etkinliğinde tatma şansı yakaladığım bu özel şişenin 2023’ün en iyi viskileri arasında kendine yer bulması muhtemel.

17052023

Bushmills 25 Year Old Port Finish
Burun/Nose93%
Damak/Palate93%
Bitiş/Finish92%
93%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.