Viskinin en iyi eşlikçisi iyi bir dosttur” mottosundan yola çıkarak kurduğumuz viski tadım kulübü “WhiskyTalks‘un ilk tadımını 17 kasımda gerçekleştirdik. Tadıma çok sevdiğim dostum Mehmetcan Akyıldız, Arnavutköy’de bulunan restoranı O Maestros‘da ev sahipliği yaptı.

WhiskyTalks’un ilk tadımında temamızı isli viskiler ve eşlikçileri olarak belirledik. “İsli Viskiler & Eşlikçiler” başlığı altında isli viskileri ve farklı türde etlerle hazırlanmış aperatifleri denedik.

Tadımdaki lineup’ımız Oban 14, Talisker 10 ve Caol Ila 12‘ydi. Viskilerin yanında aperatif olarak dana antrikot, füme uskumru, domuz bacon, domuz boyun ve deniz pastırması bize eşlik etti. Lineup’ımıza ek olarak gecenin temasından çok farklı bir tat profiline sahip olan fakat uzun zamandır denemek istediğim Mackmyra Brukswhisky İsveç single maltı da gecenin süpriziydi.

img_8027

Her bir viskiyi 4 başlık altında değerlendirdik: burun, damak, bitiş ve genel. Tadım sırasında “atış serbest“ti. Herkes doğru ya da yanlış viskiler hakkında ne düşünüyorsa kendi yorumlarını paylaştı. Tadımı keyifli yapan en önemli faktör de buydu!

Gecenin favori viskisini belirlerken herkes aynı fikirdeydi: Batı Higland maltı Oban 14… %43 alkol oranına ve 14 yıl olgunlaştırma süresine sahip Oban 14, içinde Lagavulin 16, Glenkinchie 12, Cragganmore 12, Talisker 10 gibi ikonik tek maltların da olduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde de yer alıyor.

Oban 14 burunda malt, is, iyot, saman, çimen; damakta karamel, bal, is ve kimyasal notların hakim olduğu, orta-uzun bitişli ağızda dolgun, yağlı, lezzetli bir single malt. Tadım esnasında bu viski ile alakalı en yaratıcı yorum hastane koridoru ve ecza dolabı oldu…

img_8034

Oban 14’den sonra 2. favori Talisker 10 oldu. Tadıma başlamadan önce tadacağımız viskileri tartışırken çoğunluğun Talisker 10’a aşina olup ve çok beğendiğini duyduktan sonra, Skye adası maltının gecenin kazananı olacağını düşünmüştüm. Fakat kompleks ve dengeli yapısıyla Oban 14 tüm ekibin fikrini değiştirdi…

Gecede tadılan tüm viskilerin ayrıntılı tadım notlarını ilerleyen haftalarda ayrıca paylaşacağım.

Her bir viskiyi ufak miktarlarda tadıp değerlendirdikten sonra sıra viskileri eşlikçiler ile denemeye geldi. Tadımın bu bölümü tam bir keşif kısmıydı. Tüm katılımcılar dilediği viskiyi dilediği aperatifle eşleştirdi. Sonunda da herkes favori eşleşmesini ve yorumlarını paylaştı. Viskileri değerlendirdiğimiz kısımdan farklı olarak bu bölümde neredeyse her katılımcı farklı bir eşleşmeyi favorisi olarak gösterdi.

img_8039

Ben genel olarak Caol Ila 10‘u tüm eşlikçilerle çok yakıştırdım. Özellikle Caol Ila 10-Füme Uskumru eşleşmesi favorimdi. Ek olarak Oban 14-Dana Antrikot ve Talisker 10-Deniz Pastırması gerçekten birbirlerine çok yakıştılar. Belirtmekte fayda var ki, tüm katılımcıların favori eşleşmeleri neredeyse farklı oldu. Bu nedenle siz de bu tarz eşleştirme denemeleri yaparken en doğrusu kişisel zevklerinize göre yapmak olacaktır.

WhiskyTalks olarak amacımız düzenli olarak farklı temalarda tadımlar düzenleyip, farklı denemeler yapıp viski tutkunları ile paylaşmak. Bu şekilde de sizleri viski ile farklı şeyler denemeye teşvik etmek ve kendi favori eşleşmelerinizi bulmanıza katkı sağlamak.

Sláinte!

Leave a Reply

Your email address will not be published.