Haziran Gusto Viski Kulübü tadımımızın teması Campbeltown viskileriydi.

Tadımdaki denediğimiz viskilere geçmeden önce İskoçya’nın 6 viski bölgesinde biri olan Campbeltown’dan kısaca bahsetmek istiyorum.

Campbeltown, İskoçya’nın güneyinde oldukça ufak bir alanı kapsıyor. 18. yy’da yaklaşık 30 damıtımevine ev sahipliği yapan ve hatta viskinin başkentlerinden biri olarak kabul edilen Campbeltown’da şu anda sadece 3 damıtımevi bulunuyor.

Bunlar; Springbank, Glengyle ve Glen Scotia.

İskoçya viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Campbeltown viskileri genel olarak meyve, karamel gibi tatlı aromalara ek olarak sunduğu tuzlu, hafif isli ve turbalı karakterleri biliniyor. Tabii ki bu markadan markaya ve viskiden viskiye farklılık gösterebiliyor.

Gelelim tadıma… 


Campbeltown tadımında gerçekten çok özel viskiler tattık. Özellikle tadım öncesinde ben çok heyecanlandıran 2 ekspresyon vardı… Artık üretilmeyen ve bulması neredeyse imkansız olan Springbank CV ve dünyanın en ünlü bağımsız şişeleyicilerinden biri olan Cadenhead’s’in, Gusto Viski Kulübü için özel şişelediği Cadenhead’s Campbeltown Blended Malt

Tadımdaki line up şu şekildeydi;

 • Hazelburn 13 Oloroso Cask Matured
 • Cadenhead’s Campbeltown Blended Malt
 • Kilkerran 12
 • Glen Scotia 12
 • Glen Scotia 16
 • Springbank CV
 • Springbank Fresh Sherry Butt Single Cask 2007
 • Longrow Red 13 Malbec Cask Matured


Ekspresyonların detay ve tadım notlarına gelecek olursak…

Hazelburn 13 Oloroso Cask Matured:

Springbank damıtımevinde yaklaşık 12.000 şişe kadar üretilen ekspresyon, 13 yıl ilk ve ikinci dolum Oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırıldıktan sonra %47,1 alkol derecesiyle şişeleniyor.

 • Tadım Notlarım: Burunda meyvemsi notalara tuzlu, maltsı ve isli kokular eşlik ediyor. Çok gerilerde karamel ve kuru meyveler. Damakta tuz ve narenciye uyumu hakim. Keskin ve yakıcı. Bitişte ise tuzlu, yağlı ve hafif meyvemsi. 

Cadenhead’s Campbeltown Blended Malt:

Bağımsız şişeleyici Cadenhead’s’ın Gusto Viski Kulübü için 5 Nisan 2018’de şişelediği malt harmanı, %56,9 alkol seviyesine sahip.

 • Tadım Notlarım: Burunda oldukça güçlü bir viski izlenimini veriyor. Yoğun turba, malt ve tuzlu notalara vanilya ve hafif ilaçsı kokular eşlik ediyor. Damakta zarif tatlı aromalar mevcut. Oldukça yağlı bir yapıda. Turbamsı aromalara ek olarak şeker ve karamel. Bitişte ise uzun ve turba karakteri baskın. Fazlasıyla yoğun ve kompleks bir viski. (Gecenin viskisi olmaya aday… Daha tadılacak çok viski olmasına rağmen tadım notlarıma bir de yıldız ekliyorum.)

Kilkerran 12:

1872’de kurulup 1920’li yıllarda kapılarını kapatan ve 2004 yılında tekrar hayata geçen Glengyle damıtımevinin ilk viskilerinden biri. %70 bourbon ve % 30 şeri fıçılarında olgunlaşan ekspresyon %46 alkol derecesiyle şişeleniyor.

 • Tadım Notlarım: Burunda İrlanda viskilerini anımsatan tatlı ve saman kokular mevcut. Bunlara hafif turba ve ilaçsı kokular eşlik ediyor. Damakta şaşırtıcı miktarda tatlı… Esmer şeker, çikolata vanilya ve bal öne çıkan aromalar. Hafif şeri ve meyvemsi. Bitişte şekerli aromalar baskın, orta uzunlukta.

Glen Scotia 12:

İskoçya’nın en küçük damıtımevlerinden biri olan Glen Scotia’nın 12 yıllık ekspresyonu, eski bourbon fıçılarında ve yerin altındaki mahzenlerde yıllandırılıp %40 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

 • Tadım Notlarım: Meyvemsi kokulara tuz ve çok hafif is eşlik ediyor. Bekledikçe tatlı aromalar artıyor ve parfümsü diyebileceğim bir hale geliyor. Damakta narenciye, tuz ve baharat aromaları mevcut. Ek olarak malt ve bal. Bitiş orta uzunlukta. Damak ile benzer olarak tatlı-tuzlu uyumu hakim. 

Glen Scotia 16:

Glen Scotia’nın 16 yıl bourbon fıçılarda olgunlaştırıp %46 alkol derecesi ile şişelediği ekspresyonu.

 • Tadım Notlarım: Burunda ahşap, tereyağı ve kızarmış ekmek kokularına bal ve vanilya eşlik ediyor. Damakta narenciye, meşe, iyot ve baharat. Oldukça yağlı. Bitişte uzun, baharatlı, meşe ve hafif tatlı. Bu ekspresyon için de tadım notlarımın ucuna bir yıldız ekledim. Şimdilik Cadenhead’s’den sonra en çok beğendiğim ekspresyon.

Springbank CV:

Springbank damıtımevinin Nas viski seçkisinde yer alan CV ekspresyonu, farklı fıçılardan (Bourbon, Şeri ve Port şarabı) 7 ila 14 yıllık maltların karıştırılması ile üretilen bir single malt.

 • Tadım Notlarım: Burunda narenciye, eski ahşap ve kuru meyve kokularına ferah deniz notaları eşlik ediyor. Damakta tatlı aromalar önde. Narenciye ve karamel. Tatlı aromaları turbamsı baharatlı tatlar takip ediyor. Son derece kompleks ve güçlü. Bitiş orta uzunlukta, iyotsu, kuru ve şekerli.

Springbank Fresh Sherry Butt Single Cask 2007:

Bulması oldukça gün olan bu ekspresyon, Springbank damıtımevinin Springbank Society üyelerine özel üretmiş olduğu 594 şişelik bir serinin parçası. Olgunlaştırılmasında Şeri Butt fıçısından çıkan ekspresyon %57,2 alkol derecesine sahip.

 • Tadım Notlarım: Bardağa yaklaştığım anda gözümü yaşartacak derecede keskin aromalara sahip. Alkol başta çok belirgin. Kadehin biraz havalanmasıyla çok belirgin bir şeri şarabı kokusu. Şeriyi keskin bir cila kokusu, narenciye ve kuru meyveler takip ediyor. Damakta da fazlasıyla güçlü fakat buna rağmen kolay içimli. Kuru ve yakıcı. Likörümüsü tatlar ve kuru meyve aromaları. Bitişte narenciye ve şeri. Kuru, yakıcı ve çok uzun bir bitiş.

Fazla kuvvetli bulduğum bu ekspresyona birkaç damla su damlattığımda alkolün yakıcılığının azalmasıyla ortaya çıkan tatlı aromalar çok hoşuma gitti. 

Longrow Red 13 Malbec Cask Matured:

Springbank damıtımevinde yoğun turba ateşine maruz bırakılarak üretilen ekspresyon, 12 yıl eski bourbon fıçılarda yıllandırıldıktan sonra 15 ay süreyle Güney Afrika’dan gelen eski Malbec şarabı fıçılarında olgunlaşıyor. Sadece 9000 adet üretilen bu viski %51,3 alkol derecesine sahip. 

 • Tadım Notlarım: Ecza dolabı, iyot ve tentürdiyot gibi ilaçsı kokulara deniz tuzu ve ahşap eşlik ediyor. Burada ahşap kokusunu puro kutusuna benzettim. Kadehin biraz havalanmasıyla meyvemsi aromalar belirginleşti. Damakta ilginç bir şekilde çok tatlı. Narenciye ve kuru üzüm. Burundaki deniz etkisi damakta da hakim. Ona çok az da olsa is eşlik ediyor. Bitiş orta ile uzun arası. Kuru meyve ve is.

Tadımın Özeti

Campbeltown tadımı benim için gerçekten özel bir tadım oldu. Çünkü İskoçya bölgeleri arasında Campbeltown bölgesi en az hakim olduğum bölgeydi.

Bu tadımda Campbeltown’a ait çok özel viskileri tatmanın yanında, Mehmet Yalçın’dan bölgeyle alakalı çok güzel bilgiler edindim. 

Tadımdaki favori viskimi seçmekte zorlansam da Cadenhead’s Campbeltown Blended Malt ve Glen Scotia 16 ekspresyonlarını bir adım öne çıkabilirim. Onlardan sonra da benim için Longrow Red 13 Malbec Cask Matured ve Springbank CV geliyor.

Fakat belirttiğim gibi bunun gibi çok özel viskilerden oluşan bir line up’da favorinizi seçmek gerçekten zor… Her bir ekspresyon hakkında daha detaylı tadım notları her zaman olduğu gibi önümüzdeki günlerde paylaşacağım. 

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer tadım ve etkinlikler için…

Gusto Viski Kulübü tadımları için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.