Jack Daniel’s hiç şüphesiz viski denildiği zaman akıllara gelen markaların başında geliyor. Sadece dünyada değil ülkemizde de en çok satan viskilerden biri olan Jack Daniel’s Old No.7 viski literatüründe Tennessee viskisi olarak geçiyor.

Bu viskiye Bourbon değil de Tennessee viskisi dememizin nedeni ise üretiminde Charcoal Mellowing (Kömür filtrasyonu) adlı ek bir işleme tabi tutulması (Lincoln County Process olarak da bilinmektedir).

Kömür filtrasyonu işlemini kısaca anlatmak gerekirse: İmbiklerden çıkan %70 alkole sahip alkollü içki (daha viski diyemiyoruz) olgunlaştırma aşamasından önce, Jack Daniel’s ile ıslatılıp sonrasında kömür haline getirilmiş akçaağaç odunlarının olduğu 3 metrelik tanklardan damla damla geçirilerek filtre ediliyor. Bu işlem ile Jack Daniel’s alışık olduğumuz kolay içimini ve kömürümsü tatlarını kazanmış oluyor.

Tennessee ve Bourbon viskilerini detaylı olarak anlattığım yazıma buradan göz atabilirsiniz!

Jack Daniel’s Old No.7 (Tennessee Whiskey, 40% abv)

Burun: Vanilya, akçaağaç şurubu (maple syrup), esmer şeker ve karamele hafif yanıksı, kömürümsü notalar eşlik ediyor.

Damak: Karamel, bal ve akçaağaç şurubu aromaları ön planda. Ek olarak tarçın ve karabiber. Yanıksı ve odunsu aromaları buruna göre daha belirgin. Sıcak ve güçlü.

Bitiş: Orta uzunlukta. Karamel, yanıksı ve odunsu.

Bol vanilya, karamel ve hafif kömürümsü tatlar… Sevin ya da sevmeyin, Jack Daniel’s Old No.7 gerçek bir klasik!

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Jack Daniel’s tadım notları…

Amerikan viskileri tadım notları…

Jack Daniel's Old No.7
Burun80%
Damak80%
Bitiş79%
80%Overall Score

4 Responses

  1. Onur

    Bugün ilk defa bir şarap vari viski kadehinde tadını alarak farkındalıkla kokladım ve yudumladım Jack’i. Burunda vanilyanın yanında muzu anımsatan kokular da geldi. Ancak damak ve bitişte bu tat yanıksı bir hale dönüştü. Bu viski günlük içim için de gayet tercih edilebilir. Buzsuz ve oda sıcaklığında sek olarak tavsiye ederim.

    Reply
  2. Ugur

    Jack Daniels civasregal 12ve jonywalker denedim evet onlarında içim olarak güzel ama Jack Daniels okkalı sert gırtlağıma vauran bir tadı oldu sonra hoş bir tat bıraktı yane çok hoşuma gitti bence

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.