Tennessee Viskisi Gününüz kutlu olsun!

5 Mayıs 2021 tarihinde Tennessee eyaleti genel kurulunun yaptığı açıklamaya göre bu yıl itibariyle her sene 21 Mayıs International Tennessee Whiskey Day (Uluslararası Tennessee Viski Günü) olarak kutlanacak.

Bu özel günün en önemli amacı hem Amerika’ya hem de Tennessee eyaletine yıllar boyunca kültürel ve ekonomik açıdan büyük katkı sağlamış, başlı başına bir sembol haline gelmiş Tennessee viskisini kutlamak ve bu kültürün oluşmasında emeği geçen herkesi onurlandırmak.

Uluslararası Tennessee Viski Günü kutlaması için 21 Mayıs’ın seçilmesinin özel bir nedeni bulunuyor. Bu tarih 1920’li yıllarda ülke genelinde başlayan Prohibition (İçki Yasağı) uygulamasının Tennessee eyaletinde 1937’de sonlandığı gün olması nedeniyle özellikle seçilmiş.

Tennessee Viskisi Nedir?

Tennessee, Amerikan viskisi denildiği zaman akıllara ilk gelen bölgelerden biridir. İklimi, zengin su kaynakları ve elverişli toprakları ile viski üretimine oldukça uygun olan Tennessee, yeni kıtaya göç etmiş ve viskiyle uğraşan ilk yerleşimcilerin yüzyıllar boyunca kendine yuva belirlediği bir eyalet.

Tennessee’de viski üreten farklı markalar bulunsa da, bunlardan en meşhuru “Tennessee” kavramıyla özdeşleşmiş olan marka Jack Daniel’s‘dır.

Photo Credit: peekcreativestudios.nl

“Tennessee” kavramı çoğu zaman diğer bir Amerikan viski türü olan Bourbon ile sıkça karıştırılır. Bu ikili arasında aslında çok yakın bir ilişki vardır. Öyle ki aslında her Tennessee viskisi aynı zamanda bir Bourbon’dur, fakat her Bourbon bir Tennessee viskisi değildir. Biraz daha açıklamama izin verin.

Bir viskiye “Tennessee” viskisi diyebilmemiz için belli şartlar ararız:

  1. Amerika’nın Tennessee eyaletinde üretilmiş olmalı.
  2. Yapımında işleme giren tahılın %51’i mısır olmalı. (Geri kalanı çavdar, buğday veya arpa olabilir)
  3. Olgunlaştırmada kullanılan fıçıların içleri yakılmış yeni fıçılar yani daha önce kullanılmamış fıçılar olmalı.
  4. Damıtma sonrası ortaya çıkan alkolün olgunlaştırma öncesinde Lincoln County Process veya Charcoal Mellowing olarak bilinen “Kömürden filtrasyon” işleminden geçmiş olması gerekiyor.

Görmüş olduğunuz gibi tanımlama “Bourbon” tanımlamasıyla oldukça benzer. İkisi arasındaki en önemli fark Tennessee viskilerinin ek olarak kömürden filtre edildikten sonra fıçılara konulmasıdır.

Bu işlemi kısaca şu şekilde anlatabiliriz: İmbiklerden çıkan damıtık alkolü (henüz viski diyemiyoruz) olgunlaştırma aşamasından önce, viskiyle ıslatıldıktan sonra yakılıp kömür haline getirilmiş akçaağaç odunlarının olduğu 3 metrelik tanklardan damla damla geçirilerek filtre ediliyor ve o şekilde olgunlaştırmaya alınıyor.

İşte Tennessee viskilerinin pürüzsüz içimini ve hafif yanıksı tatlarını işte bu sürece borçluyuz.

Jack Daniel’s markasının kömür filtrasyonu tanklarından biri.

Peki “International Tennessee Whiskey Day’i nasıl kutlamalı?” diye soracak olursanız, sorunuzun cevabı oldukça basit. Kendinize güzel bir Tennessee viskisi koyup eşlikçi olarak ise Spotify’da Amerikan viskileri için oluşturduğum listemden bir şarkı seçerek viskinizi keyfini çıkarabilirsiniz.

Benim bu özel gün için tercihim Jack Daniel’s Single Barrel Select & Johnny Cash’in Tennessee parçası olacak.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım…

Bourbon ve Tennessee viskilerinin farkı nedir?

Tennessee ve Amerikan viskileri için hazırladığım Spotify listeme buradan göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.