Jack Daniel’s Bonded, Triple Mash ve Bonded Rye ile beraber markanın 2022 yılında lanse ettiği Bonded serisinin üyelerinden biri. Klasik Jack Daniel’s Old No.7 ile benzer şekilde 80% mısır, 12% maltlanmış arpa, 8% çavdar içeriğine sahip olan ve markanın olmazsa olmaz kömürde yumuşatma (charcoal mellowing) sürecinden geçen Jack Daniel’s Bonded’ın en önemli özelliği Bonded serisinin diğer üyeleri gibi 50% alkol derecesiyle şişelenmesi ve buna bağlı olarak da dolgun bir karakter sunması.

Jack Daniel’s Bonded, 2024 Ocak ayı itibariyle Türkiye pazarına giriş yaptı.

“Bonded”, diğer bir adıyla “Bottled-In-Bond” nedir diye sorarsanız kısaca şu şekilde açıklayabilirim: Eğer Amerika’da bir viski tek bir damıtımcı tarafından tek bir damıtım sezonunda damıtılıp, devletin denetlediği standartlara uygun bir depoda minimum 4 yıl olgunlaşıp, 50% alkol derecesiyle şişeleniyorsa bu viskiye Bottled-In-Bond viski diyebiliriz. Daha fazla detay için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Jack Daniel’s Bonded (Tennessee Whiskey, 50% abv)

Burun: Jack Daniel’s markasının alışık olduğumuz muz, vanilya ve karamel kokularına akçaağaç şurubu, bal, esmer şeker ve Marshmallow gibi dolgun tatlı nüanslar eşlik ediyor. Bu tatlı karakteri tarçın ve yanık meşe takip ediyor.

Damak: Burunda olduğu gibi vanilya, karamel, akçaağaç şurubu, bal ve esmer şeker belirgin. Dolgun ve ağız sulandıran tatlılığın hemen sonrasında tarçın, yanık meşe, zencefil ve karabiber. 50% derecelik alkol oranı kendini hissettiriyor fakat bu acı bir histen ziyade damakta viski içtiğiniz hissini veren keyifli bir içim sağlıyor.

Bitiş: Tarçın, karamel, yanık meşe ve karabiber ile orta uzunlukta hafif sıcak bir bitiş.

Jack Daniel’s Bonded’ı ilk kez Bonded serisinin Triple Mash ekspresyonu ile yan yana tatma şansım olmuştu. İlk denememde Triple Mash yumuşak ve kaygan dokusuyla, Bonded ise dolgun ve aromatik karakteriyle dikkatimi çekmişti. Aylar sonra geçtiğimiz günlerde Bonded’ı tekrar denediğimde ise bu ekspresyonun dolgun karakteri beni bir kez daha fazlasıyla tatmin etti diyebilirim. Jack Daniel’s Bonded’ı markanın diğer bir çok keyif aldığım ekspresyonu Jack Daniel’s Single Barrel’a benzetebilirim. Sek içime ek olarak Bonded’ın tek büyük bir buz ile veya Old Fashioned kokteylinde de harika olacağını düşünüyorum.

25012024


Jack Daniel’s Bonded is a Bottled-in-Bond whiskey, meaning that it was distilled by a single distiller, during a single season, matured in a government bonded warehouse for at least four years and bottled at 100 proof. Jack Daniel’s Bonded was released in 2022 with two other expressions Triple Mash and Bonded Rye as a part Bonded Series.

Nose: Starts with some familiar notes banana, vanilla, caramel and maple syrup, as we can expect from a Jack Daniel’s expression. Followed by more sweet notes of honey, brown sugar, marshmallow. Sweet character accompanied by cinnamon and toasted oak.

Palate: Vanilla, caramel, maple syrup, honey and brown sugar flavours are accompanied by black pepper, ginger, cinnamon and burnt wood. Starts with juicy sweetness, but turns into a spicy and oak character. 50% abv level shows itself on the palate, but instead of make your palate burn it gives you the feeling of sipping a bold whisky.

Finish: A medium-long finish with cinnamon, burnt oak and caramel.

I had the chance to taste Jack Daniel’s Bonded for the first time side by side with the Triple Mash expression of the Bonded series. In my first try, Triple Mash caught my attention with its soft and slippery texture, and Bonded with its full and aromatic character. When I tried Bonded again after a few months, the full character of this expression satisfied me once again. I can compare Jack Daniel’s Bonded to Jack Daniel’s Single Barrel, another expression of the brand that I enjoy very much. In addition to drinking neat, I think Bonded would also be great in an Old Fashioned cocktail and with a single large ice.

Price at the time of tasting: £39.90 – Available from Master of Malt

Jack Daniel's Bonded
Burun/Nose84%
Damak/Palate85%
Bitiş/Finish84%
84%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.