Viskiyi tek başına içmenin yanında yemek tariflerine ekleyerek de oldukça farklı lezzetler elde edebilirsiniz.

Bu yazıda, Alpha Grilling ile yaptığımız Jack Daniel’s Old No.7 aromalı ekmek arasına hazırlanmış ribeye biftek, chimichurri ve karamelize soğanlı sandviç tarifini paylaşacağım.

Öncelikle malzemeler ile başlayalım.

Malzemeler:

  • 1 paket kuru maya (Instant maya)
  • 3,5 bardak un
  • 1/4 bardak esmer şeker
  • 1/2 bardak ılık su (yaklaşık 50 derece)
  • 2 yumurta + 1 yumurta beyazı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1/2 bardak ılık süt
  • 1/2 bardak Jack Daniel’s No.7

1 paket kuru maya, 1 bardak un, 1/4 bardak esmer şeker ve yarım bardak ılık suyu bir kabın içerisinde hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. Kıvama geldikten sonra üzerini streç folyo ile kapatın ve 1 saat boyunca mayalanmaya bırakın. (Ufak bir not: Hamuru sıcak bir ortamda bekletirseniz mayalanma daha verimli olur)

Mayalanmanın sonunda, başka bir kapta 2 yumurta ve 1 yumurta beyazını iyice çırpın. Yumurtayı ve kalan tüm malzemeleri yarım bardak da Jack Daniel’s Old No.7 ekleyerek mayalanmış hamura ilave edin.

Sonrasında, yumurta eklenmiş hamuru ellerinizle 5-10 dakika kadar sert bir şekilde yoğurun. Bu yoğurma işlemi sonrası amacımız içi yoğun fakat dışı hafif yumuşak bir hamur elde etmek.

Hamuru daha önce yaptığımız gibi yine mayalanma işlemine sokuyoruz. Bunun için hamurun bulunduğu kabın üstünü streç film ile kapatarak sıcak bir ortamda 1 saat boyunca bekletiyoruz. Mayalanma işlemi tamamlandıktan sonra hamuru ellerinizle tekrar 5-10 dakika kadar yoğurun. Buradaki amacımız hamurun şişikliğini almak.

Sıra geldi son aşama olan pişirmeye…

Daha önceden yağladığımız fırın tepsisinin üzerine hamuru dilediğiniz boyutlara bölerek yerleştirin. Sonrasında tepsiyi ısıtılmamış fırına koyun. 

Hamuru 210 derecede 15 dakika boyunca pişirdikten sonra, fırının sıcaklığını 160 dereceye düşürerek 25 dakika daha pişirin ve Jack Daniel’s aromalı ekmeğiniz hazır!

Jack Daniel’s aromalı ekmek ile birçok farklı tarif hazırlamanız mümkün. Bizim tercihimiz ribeye biftek, chimichurri ve karamelize soğan ile lezzetli bir sandviç hazırlamak oldu.

Bu tarifte viski olarak bir Amerikan klasiği olan Jack Daniel’s Old No.7 kullandık. Bunun en büyük sebebi bu ekspresyonun biftek ve soğana çok yakışacağını düşündüğümüz kömürümsü ve karamelize aromalara sahip olması.

Tercihinize göre tarife yakışacağını düşündüğünüz herhangi bir viskiyi de aynı ölçüde kullanarak tarifi damak tadınıza uygun hale getirebilirsiniz. Örneğin, eğer ekmeğinizde daha isli ve füme aromalar elde etmek istiyorsanız Islay maltlarını ya da isli harmanları tercih edebilirsiniz.

Afiyet olsun!


Tarifin hem fikir aşamasında hem de hazırlanışındaki emekleri için Alpha Grilling ekibine çok teşekkür ederim. Bu ve benzer tarifler için Instagram sayfalarına göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.