Geçtiğimiz akşam, Ulus Sunset Grill Bar‘da bu sene 4.’sü düzenlenen Month of Malt menüsünü Oğul Türkkan ve Can Akıncı’nın keyifli anlatımı eşliğinde, çok özel yemek eşleşmeleriyle tattık.

İlk olarak 2016 yılında hayata geçen ve benim de 3. kez deneyimleme fırsatı yakaladığım Month of Malt, her sene Kasım ve Aralık ayları boyunca İstanbul’un seçkin mekanlarında sunulan çok özel bir viski menüsü.

Month of Malt menüsünde Chivas Regal Ultis, Aberlour A’Bunadh, Glenlivet 12, Scapa Glansa, Glenlivet 18 ve Aberlour 16 gibi İskoçya’nın farklı bölgelerinden ekspresyonlar bulunuyor.

“Month of Malt” ülkemizde giderek artmakta olan viski kültürünü yaymayı ve özel sunumlar ile viski severlere eşsiz deneyimler yaşatmayı amaçlayan bir proje.

Menüde bulunan her bir ekspresyon, kendisine özel hazırlanmış eşlikçilerle ve oldukça ilginç sunumlarla servis ediliyor. Sunumlarda kullanılan detaylar ve ince dokunuşlar içim keyfinizi bir hayli arttırıyor diyebilirim…

Menüdeki ekspresyonlar ve sunumlar hakkında kısaca bilgi vermem gerekirse;

Month of Malt menüsünde benim favori sunumum, fıçı içerisinde dumanlar eşliğinde servis edilen Aberlour 16 oldu. Dolgun ve kremamsı dokusuyla çok keyif alarak içtiğim Aberlour ekspresyonlardan biri olan Aberlour 16, sadece sunumu için bile denemeye değer…

Menüde çok hoşuma giden diğer bir sunum ise pipo şeklinde bir kadehle servis edilen Glenlivet 18 oldu. Viski kadehlerine özel ilgisi olan biri olarak, gördüğü en ilginç kadehlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Glenlivet 18’in yanında, kavrulmuş arpa maltlı, hafif isli muzlu çikolata tercih edilmiş. Glenlivet 18’in zengin meyvemsi tatları ve damaktaki dolgun karakteriyle harika bir uyum yakalanmış.

Month of Malt menüsünde “Cask Strength” özelliğiyle öne çıkan Aberlour A’bunadh, Boşnak kuru eti ve kömürden filtre edilerek saflaştırılmış su ile servis edilmiş.

Burada dilerseniz, kadehinize biraz su ilave ederek A’bunadh’ın yüksek alkol derecesini azaltabilir ve alkolün yakıcılığı arkasına saklanmış farklı aromaları açığa çıkarabilirsiniz. Ben Aberlour A’bunadh’ın yüksek derecesinden çok keyif aldığım sek içmeyi tercih ettim.

Month of Malt menüsünde dikkatimi çeken bir diğer sunum ise menüdeki tek malt harmanı (Blended Malt) olma özelliğini taşıyan Chivas Ultis oldu.

İskoçya’nın Speyside bölgesinden Tormore, Longmorn, Strathisla, Allt A’Bhainne ve Braeval damıtımevlerinden malt viskilerin harmanından oluşan Ultis, kırık buz üstüne yerleştirilmiş bir şekilde hafif serin olarak, çok şık bir bardakla servis edilmiş.

Chivas Ultis, burunda yoğun vanilya, bal ve meşe, damakta da meyvemsi, tarçın ve karamel aromalar sunan zengin bir Malt harmanı.

Month of Malt menüsünün tek isli viskisi olma özelliğini taşıyan Scapa Glansa ise, ballı bademli ve isli çikolata ile servis edilmiş. Diğer sunumlarda olduğu gibi burada da çok şık detaylar kullanılmış.

Scapa Glansa karakterinde bulunan is notalarını, birçok isli viskinin aksine maltlama aşamasında kullanılan turbadan (peat) değil, daha önce içerisinde isli viskiler bekletilmiş fıçılarda olgunlaşması nedeniyle kazanıyor.

Scapa Glansa, oldukça yumuşak bir karaktere olmasına rağmen, is severleri tatmin edecek düzeyde de is barındıran bir ekspresyon. 


Month of Malt menüsünü Kasım ayı boyunca, Sunset, Morini, Bebek Otel ve Galvin’de deneyimleyebilirsiniz. Şimdiden keyifli tadımlar!

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Katıldığım diğer tadım ve etkinlikler…

Tüm viski tadım notlarım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.