Balvenie Doublewood 17, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Balvenie damıtımevinin toplamda 17 yıl olgunlaştırdığı ekspresyonu. Olgunlaştırmasında Bourbon ve Şeri fıçılar kullanılan ekspresyonun %43 alkol derecesiyle şişelenmiş.

Olgunlaşma sürecini detaylı bir şekilde incelediğim “Viski & Olgunlaşma” yazıma göz atarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz!

Balvenie Doublewood 17 (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Karamel, bal, vanilya ve kuru meyve aromalarına bol meşe ve bitter eşlik ediyor. Buradaki meşe kokularını eski ahşap veya antikacı dükkanına benzetebilirim. Oldukça aromatik ama buna rağmen zarif.

Damak: Burunda olduğu gibi karamel, bal, vanilya ve meşe aromaları baskın. Onları tarçın, çikolata, badem ve zengin kuru meyve aromaları takip ediyor. Dolgun ve yuvarlak bir yapıda.

Bitiş: Orta uzunluk, vanilya, bal ve meşe.

Genel Yorum: Balvenie Doublewood 17 oldukça aromatik, dolgun ve buna rağmen zarif, yumuşak ve dengeli bir ekspresyon. Söyleyebileceğim tek negatif özelliği ise, fiyat-performans dengesi…

290919

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atmak için…

Tüm Balvenie tadım notlarım…

Balvenie Doublewood 17
Oldukça aromatik, dolgun ve buna rağmen zarif, yumuşak ve dengeli bir ekspresyon. Söyleyebileceğim tek negatif özelliği ise, fiyat-performans dengesi...
Burun88%
Damak89%
Bitiş86%
Genel85%
87%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (4 Votes)
82%

Bir Yorum Yazın