Balvenie Doublewood 17, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Balvenie damıtımevinin toplamda 17 yıl olgunlaştırdığı ekspresyonu. Olgunlaştırmasında Bourbon ve Şeri fıçılar kullanılan ekspresyonun %43 alkol derecesiyle şişelenmiş.

Olgunlaşma sürecini detaylı bir şekilde incelediğim “Viski & Olgunlaşma” yazıma göz atarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz!

Balvenie Doublewood 17 (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Karamel, bal, vanilya ve kuru meyve aromalarına bol meşe ve bitter eşlik ediyor. Buradaki meşe kokularını eski ahşap veya antikacı dükkanına benzetebilirim. Oldukça aromatik ama buna rağmen zarif.

Damak: Burunda olduğu gibi karamel, bal, vanilya ve meşe aromaları baskın. Onları tarçın, çikolata, badem ve zengin kuru meyve aromaları takip ediyor. Dolgun ve yuvarlak bir yapıda.

Bitiş: Orta uzunluk, vanilya, bal ve meşe.

Genel Yorum: Balvenie Doublewood 17 oldukça aromatik, dolgun ve buna rağmen zarif, yumuşak ve dengeli bir ekspresyon. Söyleyebileceğim tek negatif özelliği ise, fiyat-performans dengesi…

290919

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey”

Tüm Balvenie tadım notlarım…

Balvenie Doublewood 17
Oldukça aromatik, dolgun ve buna rağmen zarif, yumuşak ve dengeli bir ekspresyon. Söyleyebileceğim tek negatif özelliği ise, fiyat-performans dengesi...
Burun88%
Damak89%
Bitiş86%
Genel85%
87%Overall Score
Reader Rating: (4 Votes)
82%

Leave a Reply

Your email address will not be published.