Geçtiğimiz akşam Tasty Cinema ve IWSA ekibiyle çok keyifli “deneyimsel” bir viski etkinliğine imza attık.

IWSA’da (International Wine & Spirits Academy) yaptığımız etkinlikte, “The Secret Life of Walter Mitty” filmini geceye özel olarak hazırlanan bir menü ve yine filme özel şeçilen viskiler eşliğinde izleyerek sadece görsel değil, koku ve tat alma duyularımızı da kullanarak ilginç bir deneyim yaşadık.

Tasty Cinema hakkında kısaca;

2014 yılından bu yana faaliyet gösteren Tasty Cinema, film izleme deneyimini gastronomik bir yaklaşımla bütünleyen bir konsept. Tasty Cinema birbirinden farklı ve özel mekanlarda, gösterilen filmin hikayesine uygun bir atmosfer içinde, filmin tadını farklı algılarınızı da kullanarak tam anlamıyla çıkarmamızı sağlıyor.

Bu etkinlik için “The Secret Life of Walter Mitty” filmi çok dikkatli bir şekilde defalarca izlendi ve kahramanımızın hikayesinde 12 önemli sahne belirlendi. Her bir sahne için, o sahnenin duygusuna ve tonuna özel olarak bir yemek ve viski eşleşmesi yapıldı.

Bu eşleşmeler film öncesinde katılımcıların önüne yerleştirildi. Sıcak veya soğuk servis edilmesi gereken eşleşmeler ise film sırasında servis edildi.

Film boyunca hangi sahnede hangi yemeğin ve içeceğin tadılacağı, ufak bir ekranda yazan numaralar aracılığıyla katılımcılara belirtildi. 

Menü tasarım aşamasında, yemeklerde Mehmet Meşe şefimiz, kokteyl tarafında da Ertan Engin ve Onur Balk‘ın inanılmaz bir efor harcadığını söyleyebilirim. Sahnelerdeki duyguları gastronomik olarak izleyiciye yansıtmak gerçekten oldukça zor bir iş…

Menü tasarımında, ben de sahnelerdeki duyguları, bu sahnelere özel olarak seçtiğim viskilerle destekledim.

Çok kısa bir örnek vermek gerekirse, kahramanımız Walter Mitty’nin sonunda cesaretini toplayarak harekete geçtiği bir sahnede, hem sahnenin geçtiği Grönland’in atmosferi, hem de karakterimizin duygularıyla uyumlu olacağını düşündüğüm Talisker 10 ekspresyonunu seçtim. Mehmet Meşe şefimiz de Talisker 10’u yine iddialı bir seçim olan Kuzu Karski ile birleştirdi.

Diğer bir örnek: Walter Mitty’nin İzlanda’nın muhteşem coğrafyasında kendini keşfettiği sahnede, Sherry ve deniz tuzlu acı bitter çikolata rimli kadehte Johnnie Walker Green Label servis edildi.

Menü eşliğinde filmimizi izledikten sonra ise, hem film hem de menüde yer alan yemek & viski tercihleri üzerine keyifli bir sohbet ettik.

Bu deneyim bana viski kültürünün, viskiyi sadece tek başına tüketmekten ibaret olmadığını, çok daha zengin, keyifli ve deneyimsel olabileceğini bir kez daha gösterdi. Viskinin bu yüzü aslında benim de & Viski’yi kurmamın en önemli nedenlerinde biriydi.

Bu deneyimsel etkinlikte bize eşlik eden katılımcılara ve emeği geçen tüm ekibe çok teşekkürler!

Leave a Reply

Your email address will not be published.