5 Kasım Salı günü Maslak 42 – Zino Lounge‘da çok keyifli bir viski tadımı yaptık. 22 katılımcının olduğu tadımda temamız İskoç viskileriydi. 

Tadıma öncelikle genel bir viski eğitimiyle başladım. Viski tarihi, üretimi, çeşitleri gibi viski kültürüne giriş konularını konuştuktan sonra asıl konumuz İskoçya’ya geçtik.

İskoçya’da viski üretimi, viski bölgeleri, İskoç viski türleri gibi konulardan bahsettik. Bu bölümde anlatıma, İskoçya seyahatimde damıtımevlerinde çektiğim kareler eşlik etti.

Genel bir viski anlatımı ve İskoçya sonrasında viski tadımına geçtik. İskoç Viskileri tadımı için olabildiğince zengin ve çeşitli bir menü oluşturmaya gayret ettim.

İskoçya’nın farklı bölgelerinden 7 viski denedik:

  • Auchentoshan American Oak
  • Glenfiddich 15 Solera
  • Johnnie Walker 18
  • Monkey Shoulder
  • Glenmorangie Quinta Ruban 14
  • Talisker 10
  • Ardbeg 10

Tadıma, İskoçya’nın Lowland bölgesine ait Auchentoshan American Oak ekspresyonu ile başladık. İskoçya’nın “3 damıtım” yapan tek damıtımevi olma özelliğini taşıyan Auchentoshan, genel olarak yumuşak, kolay içimli ve meyvemsi karakteri öne çıktı.

2. viskimiz Glenfiddich 15 Solera ile Speyside’a geçiş yaptık. Benim de çok yakın zamanda ziyaret etme şansını yakaladığım damıtımevinin Solera yöntemini kullanarak olgunlaştırdığı Glenfiddich 15’i tadarken, olgunlaşma sürecinin inceliklerini ve fıçının önemini konuştuk. 

Lowland ve Speyside maltları sonrasında, Johnnie Walker 18 ile Blended kategorisine göz attık. Premium Blended kategorisinde bulunan Johnnie Walker 18’i tadarken, harman viskilerden ve harmanlama süreçlerinden bahsettik.

4. viskimiz Monkey Shoulder ile diğer bir viski türü olan Blended Malt kategorisini inceledik. Balvenie, Glenfiddich ve Kininvie maltlarının harmanında oluşan Monkey Shoulder, dengeli ve zengin karakterine ek olarak, harika şişe tasarımı ve keyifli hikayesiyle de dikkat çekti.

2 harman sonrasında gecenin Highland temsilcisi Glenmorangie Quinta Ruban 14 ile Single Malt’lara dönüş yaptık. Benim de ilk olarak bu etkinlikte deneme fırsatı yakaladığım bu ekspresyonu tadarken, farklı fıçı türlerinden ve viskiye etkilerinden bahsettik.

Şarap fıçısı etkili Glenmorangie ekspresyonu sonrasında, Talisker 10 ile turba (peat) etkisine geçiş yaptık. Skye adasında üretilen Talisker 10’u tadarken ada viskilerinin genel karakterinden ve peat kullanımının viskiye etkisinden konuştuk.

Son viskimiz ise gecenin Islay temsilcisi Ardbeg 10 oldu. Bu ekspresyonu tadarken, çok ufak ama büyülü bir coğrafya olan Islay adasından, isli viskilerde ve eşlikçilerinden bahsettik.

Tadım sonrasında ise katılımcılara 2 çekiliş sürprizim vardı. Bunlarda ilki Glencairn tadım kadehi oldu. Diğer sürpriz ise, 13 Kasım’da yaptığım & Viski 3.Yıl Partisine 2 kişilik davetiyeydi.

WhiskyTalks tadımları önümüzdeki aylarda da devam edecek, takipte kalın!


WhiskyTalks İskoç Viskileri tadımından görüntüler…

https://youtu.be/ITSIifIlHgU

Leave a Reply

Your email address will not be published.