Yellow Spot 12, Midleton damıtımevinin maltlanmış ve maltlanmamış arpalardan damıtarak, eski Bourbon, Şeri butt ve İspanyol Malaga fıçılarında olgunlaştırdığı viskilerden oluşan bir Single Pot Still viski.

Yellow Spot’u TWS Whiskyfest İstanbul 2019‘da tatma fırsatım olmuştu. Bu etkinlikten notlarım için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Yellow Spot 12 (Single Pot Still, %46 abv)

Burun: Kayısı, portakal, şeftali gibi meyvemsi aromalar belirgin. Bu aromaları vanilya, arpa, meşe, kızarmış ekmek ve hafif baharat takip ediyor. Yumuşak ve dolgun.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da meyvemsi aromalar ön planda. Narenciye, elma, armut ve limon. Damakta biraz daha baharattan söz edebiliriz. Tarçın, meşe, toffee ve malt. Gövdeli, kremamsı ve kolay içimli.

Bitiş: Orta-uzun arası diyebileceğim uzunlukta, zengin meyvemsi ve hafif baharatlı bir bitiş. Elma, armut, limon, kuru kayısı ve meşe.

Genel: Yellow Spot 12, kolay içimli ve yumuşak bir karaktere sahip olmasına rağmen, dolgun dokusu ve zengin meyvemsi aromaları ile öne çıkan bir ekspresyon.

150619

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Single Pot Still viski türü hakkındaki yazım için…

İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey…

Yellow Spot 12
Kolay içimli ve yumuşak bir karaktere sahip olmasına rağmen, dolgun dokusu ve zengin meyvemsi aromaları ile öne çıkan bir ekspresyon.
Burun89%
Damak88%
Bitiş87%
Genel88%
88%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
82%

Leave a Reply

Your email address will not be published.