Macallan Edition No.5, viskilerin Rolls-Royce’u olarak bilinen Macallan damıtımevinin çıkarmış olduğu Edition serisinin 5. üyesi. Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırılan ekspresyon, 48.5 alkol derecesiyle şişelenmiş.

Macallan çıkardığı tüm ekspresyonları, olgunlaşmanın sonunda fıçıdan gelen doğal renkleriyle şişelemesiyle öne çıkan ve bunu da gururla belirten bir damıtımevi. Macallan Edition No.5, markanın bu “Natural Color” özelliğini vurgulamak ve onore etmek için çıkardığı bir ekspresyon.

Birçok damıtımevi, viskilerinde renk standardizasyonunu sağlamak amacıyla “Karamel” kullanır. Viskinin tadına herhangi bir etkisi olmayan bu renklendirici, şişe etiketlerinde “Karamel, E-150” olarak gösterilir.

Şişenin tasarımı ise Pantone Color Institute firmasıyla ortak bir çalışma ile yapılmış. Tasarımda bir viski etiketi için oldukça sıra dışı diyebileceğimiz bir renk olan mor tercih edilmiş.

Macallan’ın bu ekspresyonunu ilk kez lansmanından hemen sonra Whisky Show London 2019’da deneme fırsatım olmuştu. Whisky Show London 2019 notlarıma buradan göz atabilirsiniz!

Macallan Edition No.5 (İskoç Single Malt, %48.5 abv)

Burun: Vanilya, karamel, meşe, tarçın ve hafif mentol ile aromatik ve ferah bir karakterde.

Damak: Damakta bol meyveli ve baharatlı. Elma, armut ve şeftali gibi meyvemsi tatları tarçın, biber, zencefil ve hafif meşe takip ediyor. Karamel ve çikolata da ikincil tatlar olarak hissediliyor. Oldukça dolgun ve kaygan.

Bitiş: Orta ile uzun arası, meyvemsi, baharatlı ve hafif kuru bir bitiş.

Genel Yorum: Macallan Edition No.5, genel olarak tatlı-baharatlı aromaların belirgin olduğu dengeli bir ekspresyon. Favori Macallan ekspresyonlarımın arasına koyamasam da, burundaki ferah aromalar ve damaktaki dolgunluk hoşuma giden detaylar.

290919

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Macallan markası hakkında detaylı bilgi için…

Diğer Macallan tadım notlarım için…

Macallan Edition No.5
Genel olarak tatlı-baharatlı aromaların belirgin olduğu dengeli bir ekspresyon. Favori Macallan ekspresyonlarımın arasına koyamasam da, burundaki ferah aromalar ve damaktaki dolgunluk hoşuma giden detaylar.
Burun84%
Damak86%
Bitiş83%
Genel84%
84%Overall Score
Reader Rating: (4 Votes)
87%

Leave a Reply

Your email address will not be published.