Geçtiğimiz günlerde Londra’nın en meşhur viski dükkanlarından biri olan Whisky Exchange’in yeni açılan London Bridge şubesinde muhteşem bir etkinliğe davet edildim. Etkinlik dükkanın alt katında bulunan ve önümüzdeki günlerde bir eğitim merkezi olarak hizmet verecek olan özel bir odada yapıldı. Bu eğitim odası sadece birkaç günlüğüne “Pop-up” konseptiyle muhteşem bir viski barına dönüştürülmüş.

Pop-up barın teması ise “The Secret Islay Whisky Bar” olarak belirlenmiş. Barda İskoçya’nın Islay bölgesinden özenle seçilen 100’den fazla viski bulunuyordu. Barın viski menüsü başta Whisky Exchange’in kurucusu Sukhinder Singh olmak üzere markanın uzman ekibi tarafından özel olarak oluşturulmuş.

Viski menüsü için yok yok diyebilirim. Ardbeg Fermutation veya Kilchoman Mezcal Cask gibi yeni şişelemelerle beraber 1980’lerin Ardbeg’i veya Bowmore 50 gibi eski viskiler bulunuyordu. Viskilerin kadeh (25ml) fiyatları ise £5 ile £250 arasında değişiyor.

Etkinlikte Sukhinder Singh’in ufak bir hoşgeldiniz konuşmasından sonra kendisinin bizler için seçtiği 5 farklı viskiyi kör tadım usulü tattık. Her tadımdan sonra viskiler üzerine konuşmak ve tahminde bulunmaya çalışmak gerçekten keyifliydi. Fakat şunu söylemeliyim ki viskileri tatmin etmek neredeyse imkansızdı, zira viskiler tüm katılımcıları ters köşeye yatırdı. Şişelemelerin her birinin özel detaylara sahip olması tahmin etmeyi her zaman zorlaştırıyor. Fakat günün sonunda amacın doğru bilmek değil keyif almak ve deneyimlemek olduğunu da unutmamak lazım.

Tadımda tattığımız viskiler şu şekildeydi:

  • Bruichladdich 15 Year Old (1990’s, 40%)
  • Bunnahabhain 44 Year Old – Director’s Special (The Single Malts of Scotland, 42.4%)
  • Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition #2
  • Port Ellen 1974 22 Year Old Silent Stills (59.2%)
  • Ardbeg 19 Year Old – The Secret Islay Whisky Bar Limited Release (51.3%)

Her bir viski için tadım notlarımı paylaşmayacağım ama Refill Sherry Butt fıçılarda olgunlaştırılmış Bunnahabhain 44 gerçekten muhteşemdi. 44 yıllık bir viski olmasına rağmen oldukça aromatik ve dengeliydi. Bu etkinlik için sadece 12 şişe üretilen Ardbeg 19 da turba-şeri ikilisine bayılan biri olarak çok hoşuma gitti.

Bunnahabhain 44 Year Old – Director’s Special

Ardbeg 19 Year Old – The Secret Islay Whisky Bar Limited Release

Tadım sonrasında ise uzun süredir denemek istediğim Ardbeg Fermutation, Kilchoman Mezcal Cask ve Kilchoman Tequila Cask ekspresyonlarını da hazır menüde bulmuşken fırsatı kaçırmadan tadarak bu keyifli etkinliği kapattım.

Kilchoman Mezcal Cask ve Kilchoman Tequila Cask

The Secret Islay Whisky Bar, 26-28 Mayıs ve 2-4 Haziran tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Bu özel viskileri deneyimlemek ve Sukhinder Singh’ın seçkisini onun anlatımıyla tatmak gerçekten harika bir deneyim oldu. Bu Pop-up viski barı konsepti gerçekten çok hoşuma gitti umarım önümüzdeki sene tekrarı olur. Nazik davetleri için Whisky Exchange ekibine tekrar çok teşekkür ederim!

Leave a Reply

Your email address will not be published.