Kilchoman Mezcal Finish Single Cask 2012, Islay bölgesinin “Farm Distillery” olarak bilinen Kilchoman’ın The Whisky Exchange için özel şişelediği ekspresyonu. Bourbon fıçılarda olgunlaştıktan sonra Mezcal fıçılarında bitiş verilen bu özel ekspresyon 52.8% alkol derecesiyle tek bir fıçıdan (Single Cask) şişelenmiş. Benim tattığım batch 11.12.2012 tarihinde damıtılıp, 15.11.2021’de şişelenmiş.

Kilchoman Mezcal Finish Single Cask 2012’i ilk kez The Whisky Exchange’de yapılan The Secret Islay Bar tadımında tatma şansım olmuştu. Muhteşem tadımdan notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Kilchoman Mezcal Finish Single Cask 2012 (Single Malt Scotch, 52.8% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte yoğun bir is kokusu. Fakat bu isi diğer isli viskilerde aldığım kokuya benzetemiyorum. Sanırım en doğru ve net tabir “Mezcal” olur. Mezcal kokusuna ıslak yaprak, yanık meşe ve saman olarak adlandırabileceğim kokular eşlik ediyor. Bal, vanilya, beyaz karabiber ve hafif tuzlu notalar almak da mümkün.

Damak: Burunda olduğu gibi isli karakter belirgin, fakat damakta biraz daha tatlı olduğunu söyleyebilirim. Mezcal, yanık meşe ve ilaçsı aromalara karabiber, esmer şeker, zencefil ve hafif şurupsu bir tatlılık eşlik ediyor. Giderek artan bir sıcaklık hissi yaratıyor. Gerçekten ilginç ve kompleks.

Bitiş: İsli, bol biberli ve baharalı sıcak, upuzun bir bitiş

Genel Yorum: Kilchoman Mezcal Finish Single Cask 2012 uzun zamandır tatmak istediğim bir viskiydi. İskoçya viski regülasyonlarının geçtiğimiz yıllarda değişmesiyle Mezcal fıçılarının kullanımı mümkün kılınmıştı. Bu viski benim ilk tattığım Mezcal bitişli viski oldu. Mezcal çok karakteristik bir içki olduğu için fıçısının kullanılmasına dair biraz ön yargılı olmama rağmen bu şişelemeyi beklediğimden çok daha kompleks ve dengeli buldum. Mezcal fıçı karakterinin çok belirgin olduğu yoğun isli, sıcak ve kompleks bir viski.

250522

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

Tüm Kilchoman  tadım notları…

Kilchoman Mezcal Finish Single Cask 2012
Mezcal fıçı karakterinin çok belirgin olduğu sıcak ve kompleks bir viski. Mezcal çok karakteristik bir içki olduğu için fıçısının kullanılmasına dair biraz ön yargılı olmama rağmen bu şişelemeyi beklediğimden çok daha kompleks ve dengeli buldum. 
Burun88%
Damak87%
Bitiş87%
Genel88%
88%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
93%

Leave a Reply

Your email address will not be published.