2003 yılında kurulan İskoçya merkezli kraft bira markası Innis & Gunn ile İskoçya’nın Islay bölgesinin ikonik damıtımevi Laphroaig’un yaptığı iş birliği sonucu ortaya çıkan ilginç bir Scottish Red Ale. Laphroaig Quarter Cask fıçılarda 12 hafta bekletilen Innis & Gunn Islay Whisky Cask Ale 7.4% alkol derecesiyle şişeleniyor. Normal bir fıçının 4’te 1 boyuta sahip olan Quarter Cask’in yaklaşık 45-50 litre olduğunu ve ufak hacmi nedeniyle içerisinde bekleyen sıvının fıçıyla daha çok temas ederek hızlı olgunlaştığını da belirtmiş olayım.

Innis & Gunn Islay Whisky Cask Ale (Scottish Red Ale, 7.4% abv)

Kadehinize koyduğunuz anda koyu rengi ve bol köpüğü dikkat çekiyor. Açık kahverengi, kalıcı ve yoğun köpüğü var. İlk koklamayla viski fıçısında beklemiş bir bira olduğunu fazlasıyla hissettiriyor. Açıkçası Quarter Cask fıçıların bu kadar etkili olmasını beklemiyordum. Turbalı, topraksı ve etsi kokulara yoğun meşe, toffee, malt ve çikolata eşlik ediyor. Oldukça aromatik. Damakta da benzer şekilde Laphroaig karakteri çok belirgin. Toffee, çikolata ve malt aromalarına yanık meşe ve turba olarak adlandırabileceğim tatlar eşlik ediyor. Kremamsı, yumuşak içimli ama alkolü hissettiren bir yapıda. Bitişte damakta hafif kavruk ve toffee tatları bırakıyor.

Innis & Gunn Islay Whisky Cask Ale, şu ana kadar tattığım viski fıçısında olgunlaşmış biralar arasında viski karakterini en çok aldığım bira oldu. Oldukça aromatik ve yoğun bir Red Ale. Daha önce Innis & Gunn’ın tattığım diğer fıçı bitişli biralarını düşündüğümde bu markanın genel olarak fıçı kullanımı gerçekten başarılı yönettiğini söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Bira tadım notlarım…

Laphroaig ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için…

Innis & Gunn Islay Whisky Cask Ale
85%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
81%

Leave a Reply

Your email address will not be published.