Chivas Regal’den, Türkiye’ye özel bir harman: House of Brothers Blend!

Türkiye’nin ve dünyanın en çok satan harman viskilerinden Chivas Regal’in, House of Brothers ve üyelerine özel çıkardığı şişenin tanıtımı, dün akşam House of Brothers’ta düzenlenen bir etkinlikle yapıldı. 

İlk olarak şunu söyleyebilirim ki, Chivas Regal gibi bir markanın sadece Türkiye’ye özel bir harman yaratması, bir viski tutkunu olarak beni gerçekten hem çok mutlu etti hem de gururlandırdı.

Markadan aldığım bilgiye göre, bu harman projesi sadece Türkiye değil, dünyada da bir ilk olma özelliğini taşıyor!

House of Brothers Blend, Chivas Regal’in efsane baş harmancısı Colin Scott‘tan bayrağı teslim alan Sandy Hyslop’un liderliğinde bir harmanlama ekibi tarafından özel seçilen viskilerin harmanından oluşuyor.

Sadece House of Brothers üyelerine satışa sunulmak üzere 1596 adet üretilen House of Brothers Blend, ilk dolum Limousin Fransız meşelerinde bitiş işlemi görmüş ve 48.2 alkol seviyesi ile şişelenmiş.

House of Brothers Blend’in şişesi de bizlere “özel üretim” hissiyatını fazlasıyla veriyor… Şişede ilk olarak kapak kısmının balmumuyla kapatılmış olması detayı dikkatimi çekti.

Bir diğer dikkat çekici detay ise, etiketin üzerinden yer alan bilgiler. Burada viskinin şişelenme tarihi, 1596 şişeden kaçıncısı olduğu gibi detaylara ek olarak, viskinin üretimiyle ilgili bilgilere de verilmiş.

House of Brothers Blend için tadım notlarım şu şekilde;

Burun: İlk koklamayla beraber parfümsü kokular kendini hissettiriyor. Özellikle karanfil ve tarçın belirgin. Oldukça zarif ve ferah. Bana biraz Chivas XV‘yi hatırlattı. Fakat XV’ye kıyasla daha yuvarlak ve çiçeksi diyebilirim. Biraz Bourbon’u da anımsatan bir yapısı var. 48.2 derecelik hiç hissedilmiyor.

Damak: Damakta bol baharatlı ve biberli bir karakter mevcut. %48.2’lik alkol seviyesi kendisini hissettirmesine rağmen yumuşak içimli ve kaygan bir yapısı var. Baharatlı aromalara zengin meyvemsi aromalar, vanilya ve meşe eşlik ediyor. 

Bitiş: Hafif kuru ve baharatlı yapısı ile oldukça tatmin edici uzun soluklu bir bitiş.

Genel Yorumum: Burunda Chivas XV’nın yuvarlak tatlılığı, damakta Chivas Extra ve Mizunara’nın baharatlı karakteri ve Chivas 18’in de kremamsı dokusu… Chivas ekspresyonlarında sevdiğim tüm özellikler tek bir viskide buluşmuş gibi! Gerçekten çok beğendim!

Benim de alma fırsatı yakaladığım bu özel viski, hiç şüphesiz koleksiyonumda çok özel bir köşede kendine yer bulacak!


Sadece Türkiye’ye özel bir harman viski yaratarak müthiş bir projeye imza atan Chivas Regal Türkiye ekibini içtenlikle tebrik ediyorum! Bu proje ülkedeki viski kültürünün gelişimi açısından da gerçekten çok önemli bir adım!

Leave a Reply

Your email address will not be published.