Speyside’lı damıtımevi Glenlivet’in  15 yıllık ekspresyonu Glenlivet 15 French Oak Reserve’ün olgunlaştırmasında adından da anlaşılabileceği üzere Fransız meşe fıçıları kullanılıyor. Bu nedenle de karşımıza zengin karakteri bir ekspresyon çıkıyor.

Glenlivet 15’in olgunlaştırmasında kullanılan bu fıçıların, Fransa’nın Dordogne bölgesine ait olduğunu ve özellikle konyak yıllandırmada kullanıldığını da belirtelim.

The Glenlivet 15 French Oak Reserve (Single Malt Scotch, 40% abv)

Burun: Şeftali, elma ve portakal gibi zengin meyvemsi kokulara karamel, fındık ve kuru üzüm eşlik ediyor. Meşemsi notalar da oldukça belirgin. Kremamsı ve dolgun bir hissiyat uyandıran dengeli ve parfümsü bir burun.

Damak: Bol baharatlı karakter hemen kendini gösteriyor. Tarçın ve zencefil aromalarına kuru üzüm, vanilya, çikolata ve fındık eşlik ediyor. Buruna göre alkol damakta daha belirgin. Yoğun ve güçlü.

Bitiş: Orta ile uzun arası diyebileceğim, fındıksı ve meyvemsi aromaların olduğu kuru ve baharatlı bir bitiş.

Glenlivet 15 French Oak Reserve, genel olarak oldukça zengin bir ekspresyon. Meyvemsi, meşemsi ve baharatlı notaları müthiş bir dengeyle sunuyor. Özellikle burundaki zengin kokular ve güçlü damaktan çok keyif aldım.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer The Glenlivet tadım notları…

İskoçya ve İskoç viski kültürü hakkında detaylı bilgi için…

The Glenlivet 15
Burun88%
Damak87%
Bitiş86%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.