Bulması oldukça gün olan bu ekspresyon, Springbank damıtımevinin Springbank Society üyelerine özel üretmiş olduğu 594 şişelik bir serinin parçası. Olgunlaştırılmasında Şeri Butt fıçısından çıkan ekspresyon %57,2 alkol derecesine sahip.

Springbank’in bu ekspresyonunu ilk kez Gusto Viski Kulübü ile beraber yaptığımız “Campbeltown’un Nadir Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Kulüp üyelerinden Deniz Ergener‘e bu değerli viskiyi bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ederim.

Springbank Fresh Sherry Butt Single Cask 2007 (İskoç Single Malt, 57.2% abv)

Burun: Bardağa yaklaştığım anda gözümü yaşartacak derecede keskin aromalara sahip. Alkol başta çok belirgin. Kadehin biraz havalanmasıyla çok belirgin bir şeri şarabı kokusu. Şeriyi keskin bir cila kokusu, narenciye ve kuru meyveler takip ediyor.

Damak: Damakta da fazlasıyla güçlü fakat buna rağmen kolay içimli. Likörümüsü tatlar ve kuru meyve aromaları yoğunlukta. Kuru ve yakıcı bir karaktere sahip.

Bitiş: Kuru, yakıcı ve çok uzun bir bitiş. Narenciye ve şeri. 

Genel Yorum: Şeri ve likörümsü aromaların yoğun olduğu kesin ve aromatik bir ekspresyon. Alkolü biraz fazla kuvvetli bulduğum için birkaç damla su damlattığımda, yakıcılığının azalmasıyla ortaya çıkan tatlı aromalar çok hoşuma gitti. 

Springbank Fresh Sherry Butt Single Cask 2007
Şeri ve likörümsü aromaların yoğun olduğu kesin ve aromatik bir ekspresyon.
Burun86%
Damak84%
Bitiş85%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
92%

Leave a Reply

Your email address will not be published.