Benriach 12 Heredotus Fumosus, İskoçya’nın Speyside bölgesinin önde gelen damıtımevlerinden Benriach‘ın turba ateşiyle islenmiş arpalardan üretip, şeri fıçılarında olgunlaştırdığı bir single malt.

Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra İspanyol Pedro Ximenez şeri fıçılarında bitiş (finish) işlemi gören ekspresyon, 46 derece alkol seviyesiyle şişeleniyor.

Ekspresyonun adında yer alan “Heredotus Fumosus” ibaresi “Smoky Sherry” (İsli Şeri) anlamına geliyor.

Heredotus Fumosus ekspresyonu, Importanticus Fumosus ve Aromaticus Fumosus ile beraber Benriach’ın farklı fıçılarda bitiş işlemine tabi tuttuğu turbalı ekspresyonlardan oluşan serisinde yer alıyor.

Benriach 12 Heredotus Fumosus (İskoç Single Malt, 46% abv)

Burun: İlk koklamaya beraber şeri-turba birlikteliği hemen kendini gösteriyor. Kuru üzüm, vanilya ve narenciyeye ek olarak zarif isli, füme kokular. Odunsu ve topraksı kokular da almak mümkün. Yoğun, aromatik fakat dengeli bir yapıda.

Damak: Burunda  olduğu gibi şeri-turba dengesi damakta da mevcut. Fakat damakta turba karakterinin biraz daha baskın olduğunu söyleyebilirim. Kuru üzüm ve vanilya gibi tatlı aromalara isli, baharatlı ve iyotsu tatlar eşlik ediyor. Oldukça kolay içimli ve yine aromatik.

BitişKısa-orta uzunluk. Tatlı baharatlar, tuz ve hafif is.

Genel Yorum: Benriach 12 Heredotus Fumosus şeri-turba dengesini başarıyla sunan kompleks ve ilginç bir ekspresyon. “Islay viskilerini seviyorum ama biraz daha hafif olsun ve şeri aromaları da olsun” diyenler için Heredotus Fumosus doğru bir seçim olabilir.

Benriach 12 Heredotus Fumosus’u Gusto Viski Kulübü ile yaptığımız “Yeni Maltlar, Yeni Tatlar” tadımında tatmıştık. Gusto Viski Kulübü ile yaptığımız tadımlara buradan göz atabilirsiniz.

Benriach 12 Heredotus Fumosus
Şeri-turba dengesini başarıyla sunan kompleks ve ilginç bir ekspresyon.
Burun87%
Damak86%
Bitiş82%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.