2019’un son etkinliğinde, özellikle son 1-2 yılda viski dünyasında sıkça konuşulan ve benim de sosyal medyada en çok aldığım sorulardan biri olan “Viski & Çikolata” konusunu işledik.

27 Aralık’ta Zorlu Walkers New Year Market’ta yaptığım Viski & Çikolata Uyumu Atölyesinde, İskoçya’nın farklı bölgelerinden viskilerle birbirinden lezzetli çikolataları eşleştirdik.

Atölyede öncelikle viski nedir, nasıl üretilir, viski çeşitleri nelerdir gibi genel konularından bahsettik. Sonrasında ise hem dünyada, hem de ülkemizde öne çıkan viski trendlerinden bahsettik. Burada yemek, puro ve farklı viski eşleştirmelerini tartıştık ve asıl konumuz olan viski & çikolata uyumuna giriş yapmış olduk.

Sonrasında da tabii ki tadımın en keyifli kısmı olan tadım kısmına geçtik. Daha doğrusu “keşif” kısmına… Ben buraya keşif demeyi seviyorum, çünkü aslında burada yaptığımız şey sadece tatmak değil aynı zamanda farklı aromaları ve bununla beraber de damağımızı keşfetmek oluyor.

En nihayetinde bunun gibi tadımlarda amacımız tabii ki viskiyle alakalı bir şeyler öğrenmek ama bundan daha da önemlisi damak zevkimizi keşfetmek. Ne tarz viskileri sevdiğimizi anlamak, hangi viskilerle hangi tatları sevdiğimizi anlamak…

Tadım bölümünde, İskoçya’nın değişik bölgelerinden 4 farklı viski tattık:

 • Johnnie Walker Black Label
 • Johnnie Walker 18
 • Cardhu 12
 • Talisker 10

Viskilerimize Butterfly Chocolate’tan çok lezzetli çikolatalar bize eşlik etti:

 • Salted Caramel
 • Fıstıklı Beyaz Çikolata Kırma
 • Bitter Çikolata Kaplı Zencefil
 • Kakao Nibsli %80 Bitter Çubuk
 • Kırmızı Pul Biberli %80 Bitter

Tadım bölümünde, öncelikle viskilerimizi tattık ve her bir ekspresyon/marka hakkında farklı detayları konuştuk. Sonrasınra ise aynı viskileri bir de çikolatalarla deneyimledik.

Burada viski ve çikolata uyumunda genel olarak nasıl bir yol izleniyor, nelere dikkat dikkat ediliyor gibi konulardan bahsettik. Fakat her şeyden daha önemlisi, bu uyumun tamamen kişiye özel olduğunu ve doğru-yanlış olmadığını da tadım sırasında birçok kez vurgulamaya özen gösterdim.

Tüm katılımcılarla beraber değişik eşlemeler yaparak, farklı uyumlar yakalamaya çalıştık veüzerine tartıştık.

Benim favori eşleşmelerimi soracak olursanız;

 • Talisker 10 & Salted Caramel
 • Johnnie Walker 18 & Fıstıklı Beyaz Çikolata Kırma
 • Johnnie Walker Black Label & Kırmızı Pul Biberli %80 Bitter
 • Cardhu 12 & Kakao Nibsli %80 Bitter Çubuk

Özellikle Tasliker 10 ve Salted Caramel gerçekten enfes oldu. Talisker’i ilk olarak Kırmızı Pul Biberli %80 Bitter ile denedim, fakat çikolatanın bol biberli tatları ile Talisker’in tuzlu aromaları damakta çok ağır bir aroma yarattı. Salted Caramel ile ise bol tuzlu aromalar ile çikolatanın dolgun karameli harika bir denge yarattı.

Kırmızı Pul Biberli %80 Bitter ile de Johnnie Walker Black Label’ı çok yakıştırdım. Black Label’da isli ve baharatlı tatlarla beraber kuru meyve aromalar da bulunuyor. Bu nedenle çikolatanın biberli tatları isli-baharatlı-meyveli tatlarla güzel bir uyum yakaladı.

Benim için sadece viski & çikolata değil, tüm eşleşmelerde denge en önemli faktör!

Yeni etkinliklerle 2020’de görüşmek üzere!


Farklı tadım ve etkinliklerden haberdar olmak için Instagram’da @veviski hesabımı takip edebilirsiniz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.