85 Flavours of Scotland, son yıllarda özellikle Contemporary Istanbul’daki eserleriyle adından sıkça söz ettiren sanatçı Ahmet Güneştekin‘in imzasını taşıyan, İskoçya ve viski kültürünün sanatla buluşması olarak nitelendirebileceğimiz eşsiz bir eser.

Geçtiğimiz hafta, bu eşsiz eseri Çırağan’da yapılan özel bir gecede gözlemleme ve yaratma sürecini Ahmet Güneştekin’in kendi ağzından dinleme fırsatına eriştim.

Sanatçı Ahmet Güneştekin, eserini yaratma aşamasında İskoçya’ya yapmış olduğu seyahatin büyük rol oynadığını belirtiyor.

Seyahati sırasında İskoçya’nın eşsiz coğrafyası, tarihi ve dokusundan ilham alan Güneştekin, aynı zamanda Strathisla damıtımevine yaptığı ziyaretinde viski kültürüne dair gözlemlerini de yine eserine yansıtmış.

Eserin ortaya çıkmasında en önemli etken ise, Güneştekin’in Strathisla damıtımevinde Chivas Regal’in baş harmancısı Colin Scott ile yaptığı sohbetler olmuş. Bu sohbetler sırasında Güneştekin hem İskoçya, hem de viski kültürüne dair çok zengin bilgiler edinmiş.

Güneştekin özellikle yaptığı tadımlarda viskinin aroma zenginliğinden çok etkilenmiş ve eserine “85 Flavours of Scotland” yani “İskoçya’nın 85 Aroması” adını vermiş.

85 Flavours of Scotland, Colin Scott‘ın çıkardığı ilk Chivas harmanı olması nedeniyle marka için de özel bir yeri olan ve bu nedenle de “Gold Signature” ibaresini taşıyan Chivas 18’in 85 aromasına vurgu yapıyor.

Chivas 18 Gold Signature tadım notlarıma buradan göz atabilirsiniz!

Ahmet Güneştekin’in 85 Flavours of Scotland eseri, Güneştekin Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştuktan sonra, Pernod Ricard’ın Türkiye’deki yerini alarak sergilenmeye devam edecek.

85 Flavours of Scotland gecesinden kareler;


Bu yazı ilginizi çektiyse;

İskoçya ve İskoçya viskileri hakkında detaylı bilgi için…

Harman (Blended) viskiler hakkında yazım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.