Her kokteylde olduğu gibi Highball’un da ne zaman, nerede ve nasıl ortaya çıktığına dair birçok söylenti bulunuyor. Fakat bu söylentiler arasında, Highball’un 1800’lü yılların sonlarında Boston’da ünlü bir İngiliz aktör olan E. J. Ratcliffe’ın barda viskisini soda ve buz ile sipariş vermesiyle ortaya çıkması en çok dile getirilen hikaye.

Söylentileri bir kenara bırakırsak, burada Highball ile bilmemiz gereken en önemli şey bu kokteylin hazırlaması oldukça pratik ve yaratıcılığa fazlasıyla açık bir kokteyl olduğu. Bu kokteylin son yıllarda artan popülaritesini bu kolaylığa borçluyuz dersek pek de yanlış söylemiş olmayız.

Malzemeler:

 • 5 cl viski
 • Bol buz
 • Soda

Hazırlanış:

 1. Uzun Highball tipi kadehinizi ağzına kadar buzla doldurun.
 2. İçerisine 5 cl viski ve kadeh dolana kadar soda ekleyin. Bu kadar!

Yazımın başında da belirttiğim gibi Highball kişisel tercihlere çok açık bir kokteyl. Vermiş olduğum baz tarife dilediğiniz eklemeleri yapabilirsiniz. Örneğin, vişne, şeftali veya hibiscus şurubu ekleyebilir, değişik meyve suları kullanabilir veya farklı bitterler ekleyebilirsiniz.

Highball’dan bahsederken Japonya için ayrı bir parantez açmadan olmaz. Viski ve sodanın karışımından oluşan bu kokteyl, özellikle Japonya’da oldukça popüler bir kokteyl. Bangkok’ta gittiğim birkaç Japon viski barında bunu yerinde gözlemleme fırsatım olmuştu. Japon stili Highball genellikle Suntory Toki, Suntory Kakubin ve Nikka Blended gibi Japon harmanlarıyla yapılıp, ve uzun el kesimi buzlarla servis ediliyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Japon Viskileri Hakkında Her Şey!

Tüm kokteyl tarifleri…

2 Responses

 1. ChelseaNy

  Bangkok’a 12 kez Güneydoğu Asya’ya sayısız defa gitmiş biri olarak yılan viskisini denemenizi öneririm. Evimde 13 sene önce Laos’tan aldığım bir şişe hala duruyor , içinde yılan var ve ben açmaya kıyamıyorum. Gezinize katılamıyorum ama videoları merakla bekliyorum.

  Reply
  • veviski

   Daha önce içerisinde akrep bekletilmiş bir viski içmiştim, ilginçti. 🙂 Fakat açıkçası bu viskiler ne olduğu belli olmayan biraz görsel amaçlı satılan viskiler. Yılan veya akrep bekletiliyor olması ilginç detay, fakat tat anlamında bir beklenti yaratmamalı. En son Johnnie Walker Princes Street’in arşiv kısmında yılanlı eski bir şişe görüp, ne amaçla konulduğunu sormuştum. Tamamen görsel amaçlı demişlerdi 🙂

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.