Negroni’nin ilk olarak nerede ve kim tarafından bulunduğuna dair farklı rivayetler vardır. Bunlardan en çok bilineni ve dile getirileni Negroni’nin İtalya’nın Floransa şehrinde ortaya çıktığı.

Hikayeye göre Camillo Negroni isimli bir Kont 20.yy’ın başlarında Bar Casoni’de en sevdiği kokteyllerden biri olan Americano siparişi verir, fakat barmenden kokteylinin biraz daha kuvvetli olmasını ister. Milano-Torino olarak da bilinen Americano, Vermouth ve soda karışımından oluşan bir kokteyldir. Barmen Count Negroni’nin talebini bu karışıma soda yerine Gin ilave ederek yerine getirir. Böylece Negroni ortaya çıkmış olur ve kokteyl de adını Count’un kendisinden alır.

Benim de en sevdiğim kokteyllerden biri olan Negroni’yi en güzel özetleyen tabir, Matt Hranek’in “The Negroni: A Love Affair with a Classic Cocktail” kitabında kullandığı “Simple complexity” tabiridir. İçerik olarak basit, fakat karakter olarak da bir o kadar kompleks bir klasik…

Malzemeler:

  • 30 ml Gin (Tercihen London Dry)
  • 30 ml Campari
  • 30 ml tatlı Vermut
  • Garnish: Portakal kabuğu

Hazırlanış:

  1. Gin, Campari ve tatlı Vermut’u bol buz ile birlikte belirtilen miktarlarda Mixing glass (Karıştırma sürahisi) içerisine koyun.
  2. Stirrer (veya herhangi bir karıştırma çubuğu) ile yaklaşık 20-30 saniye kadar karıştırın.
  3. Bir süzgecin yardımıyla buzları ayırarak içkinizi kadehe boşaltın.
  4. Portakal kabuğu ile süsleyin.

Bu yazı ilgilinizi çektiyse;

Diğer kokteyl tariflerine buradan göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.