Zarif, karizmatik ve lezzetli bir klasik, Vodka Martini. Eminim ki bu kokteyli duyduğunuz anda sizin de aklınıza hemen James Bond geliyordur.

Vodka Martini, sinema tarihinin en karizmatik karakterlerinden biri olan Bond’un favori kokteyli. Neredeyse her filmde karakteri bu kokteyli sipariş verirken görüyoruz. Fakat Bond, klasik bir Vodka Martini hazırlanışından farklı olarak kokteylini “Shaken, not stirred” yani “Karıştırılmadan, çalkalanmış” şekilde tercih ediyor.

Bond filmlerindeki tüm Vodka Martini siparişi sahnelerini buradan izleyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 4 cl Absolut Vodka
  • 3 cl Dry Vermut
  • Yeşil zeytin ve limon

Hazırlanış:

  1. Öncelikle kadehin soğuk olması önemli. Bu nedenle öncelikle kadehe bol buz koyun ve siz kokteylinizi hazırlarken bekletin.
  2. Bol buzla doldurduğunuz bir bardak veya Shaker içine 4 cl Vodka ve 3 cl Dry Vermut koyduktan sonra Stirrer (veya herhangi bir karıştırma çubuğu) ile yaklaşık 20 saniye kadar karıştırın.
  3. İlk adımda içine buz koyduğunuz kadehi boşaltın ve içkinizi Hawthorne süzgeci (veya benzer işlevli bir süzgeç) ile süzerek kadehe yavaş dökün.
  4. Kadehe bir adet yeşil zeytin atın. Limon kabuğuyla zest yaptıktan sonra kabuğu da kadehin içine garnish olarak yerleştirin.

Absolut hakkında kısaca;

1879 yılında Lars Olsson Smith tarafından İsveç’in Åhus bölgesinde kurulan Absolut, dünyanın en çok satılan votka markalarından biri. Üretim sürecinde İsveç’in lokal kış buğdayını ve saf yeraltı sularını kullanan marka sürdürülebilirlik konusunu da markanın temel değerlerinden biri olarak benimsemiş.

Absolut votkada kullanılan tüm hammadde 75 mil yarıçapındaki bir alandan tamamen doğal tarım uygulamalarını kullanarak sağlıyor ve üretilen tüm şişelerde minimum %40 oranında geri dönüştürülmüş cam kullanıyor. Sürekli damıtım metoduyla üretilen Absolut, herhangi bir filtrasyondan geçirilmeden %40 alkol derecesiyle şişeleniyor. Hem doğaya duyduğu saygı hem de kaliteye olan tutkusuyla Absolut İsveç kültürünü fazlasıyla benimsemiş bir marka.

Leave a Reply

Your email address will not be published.