John Walker & Sons Celebratory Blend, 1820’de kurulan ve bu sene 200. yaşını kutlayan Johnnie Walker’ın 1860’lı yıllarda çıkardığı ilk viskisi “Old Highland Whisky” anısına yarattığı ve limitli sayıda piyasaya sunduğu özel bir harman.

Ülkemizde de Aralık 2020 itibariyle sınırlı sayıda satışa sunulan ekspresyonla ilgili dikkat çeken ilk detay bu ekspresyonun %51 gibi yüksek bir alkol derecesiyle şişelenmesi. Diğer ilginç detay ise şişenin üzerinde markanın tüm ekspresyonlarında görmeye alışık olduğumuz ikonik “Striding man” logosunun bulunmaması.

Bunun nedeni bu ekspresyonun esinlenildiği yıllarda henüz markanın logosunun ortaya çıkmamış olması. “Striding man” logosu 1900’lü yılların başında genç karikatürist Tom Browne tarafında tasarlanıyor.

Johnnie Walker markasının hikayesini ve marka hakkında tüm detaylar için bu yazıma göz atabilirsiniz.

John Walker & Sons Celebratory Blend (Blended, 51% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber bir ada viskisi çağrışımları uyandırıyor. Dengeli ada ve turba karakterine beyaz karabiber, esmer şeker ve vanilya eşlik ediyor. Koklamaya devam ettikçe kuru üzüm ve bal gibi tatlı kokular almak mümkün. Tok bir görüntüde diyebilirim.

Damak: Damakta %51’lik alkol derecesi hemen kendini hissettiriyor. Karabiber, zencefil ve is ile beraber damağı saran bir sıcaklık. Bunları tuzlu kuruyemiş, bitter ve vanilya takip ediyor. Bu viskiye 2-3 damla suyun yakışacağını düşünerek kadehimi çok az sulandırdım. Bu şekilde tatlı aromalar biraz daha belirginleşti.

Bitiş: Biberli, hafif tuzlu ve tatlı. Orta uzunlukta, sıcak bir bitiş.

Genel: John Walker & Sons Celebratory Blend ada etkisinin belirgin olduğu hafif tatlı ama daha çok baharatlı karaktere sahip, dolgun ve güçlü bir viski. 2-3 damla su ile içim keyfinin biraz daha artacağını düşünüyorum.

281220

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Harman viskiler hakkında her şey…

John Walker & Sons Celebratory Blend
Ada etkisinin belirgin olduğu hafif tatlı ama daha çok baharatlı karaktere sahip, dolgun ve tok bir viski.
Burun86%
Damak85%
Bitiş84%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (15 Votes)
56%

Leave a Reply

Your email address will not be published.