1893 yılında zamanın önemli viski girişimcilerinden biri olan John Duff tarafından kurulan Longmorn damıtımevi, İskoçya’nın Moray bölgesinde bulunuyor. 2001’de Pernod Ricard bünyesine geçen damıtımevinin Japon viskilerinin atası olan Masataka Taketsuru’nun İskoçya’da geçirdiği dönemde çalıştığı damıtımevlerinden biri olduğunu da belirteyim.

Longmorn 18, Chivas Brothers 2020’de çıkardığı ve çok özel viskilerin yer aldığı The Secret Speyside Collection serisinin üyelerinden biri. American meşe ve Hogshead fıçılarda olgunlaştırılan ekspresyon %48 dereceyle şişelenmiş.

Longmorn 18 (İskoç Single Malt, 48% abv)

Burun: Armut, portakal, kayısı, mango, vanilya ve meşe ile oldukça zarif ve dolgun bir karaktere sahip. Hafif fındıksı ve sedir olarak adlandırabileceğim kokular almak da mümkün. Lezzetli bir damağın habercisi…

Damak: Burunda olduğu gibi meyvemsi aromalar belirgin, fakat bu meyvemsiliği biraz daha kuru meyveler olarak adlandırabilirim. Özellikle de kuru kayısı. Bunlara meşe, vanilya, çikolata ve beyaz karabiber eşlik ediyor. %48 alkol derecesi kendini belli ediyor ama oldukça dengeli ve kolay içimli.

Bitiş: Burundaki taze meyvemsi aromalar bitişte hala etkili. Bunlara çok hafif fındık ve beyaz karabiber eşlik ediyor. Orta-uzun arası bir uzunlukta.

Genel: Longmorn 18, taze meyve aromalarının belirgin olduğu zarif, kolay içimli ama bir o kadar da dolgun ve tok bir ekspresyon. Özellikle burundan bitişe size eşlik eden meyve tatları ve fıçıdan gelen dengeli karakter çok hoşuma gitti.

281120

Photo Credit: shaunbirley.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

İskoçya ve İskoç viski kültürü hakkında detaylı bilgi için…

Longmorn 18
Taze meyve aromalarının belirgin olduğu zarif, kolay içimli ama bir o kadar da dolgun ve tok bir ekspresyon. Özellikle burundan bitişe size eşlik eden meyve tatlar ve fıçıdan gelen dengeli karakter çok hoşuma gitti. 
Burun92%
Damak92%
Bitiş91%
Genel91%
92%Overall Score
Reader Rating: (18 Votes)
80%

Leave a Reply

Your email address will not be published.