Whiskey Sour, geçmişi 1800’lü yıllara dayanan tatlı-ekşi karaktere sahip klasik bir viski kokteyli. Hazırlaması diğer bir klasik Old Fashioned’a kıyasla biraz daha zor olan Whiskey Sour’u yapmak için elinizin altında Shaker ve süzgeç gibi ekipmanlar olması gerekiyor.

Malzemeler:

 • 6 cl Bourbon viski
 • 3 cl limon suyu
 • 1,5 cl şeker şurubu
 • 1 yumurta akı
 • Angostura bitter (Opsiyonel)
 • Buz

Hazırlanış:

 1. Öncelikle tüm malzemeleri shaker’a buz ilave etmeden koyun ve çalkalayın. Bu işleme “Dry Shake” deniliyor.
 2. Dry shake sonrasında shaker’a bol buz ilave ederek yaklaşık 20-30 saniye kadar olabildiğince kuvvetli şekilde çalkalayın.
 3. Hawthorne süzgeci (veya benzer işlevli bir süzgeç) ile shaker’dan içerisine buz koyduğunuz Tumbler tipi kadehinize yavaşça dökün.
 4. Limon veya portakal kabuğu ile süsleyin.
 5. Dilerseniz son olarak köpüğün üzerine 2-3 damla Angostura bitter damlatabilirsiniz.

Günümüzde birçok premium kokteyl barda Whiskey Sour yapımında yumurta akı yerine Aquafaba kullanılıyor. Kısaca nohut suyu olarak tanımlayabileceğim Aquafaba vegan bir alternatif olmasının yanında kokteylin hazırlanmasını fazlasıyla kolaylaştırıyor. Aquafaba’nın bir diğer avantajı da shaker’a yumurta akını eklerken yanlışlıkla sarısını da eklemenin önüne geçmesi.

Photo Credit: Credit: eyeforspirits.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer kokteyl tariflerine buradan göz atabilirsiniz.

5 Responses

 1. Murat

  Barış üstadım, shakerda önce buz eklemeden 10-15 sn çalkalanmasını, ardından buz ekleyerek çalkalanmasını tavsiye ederim. Tüm içeriği aynı anda çalkalamak yumurta kokusuna sebep oldu, kremamsı doku da azaldı.

  Reply
  • Baris Mercan

   Öneriniz için teşekkürler Murat Bey. Evet aslında dry shake şart Whiskey Sour için. Ben de şu an o şekilde hazırlıyorum ama sanırım bu yazı eski kalmış, uyarınızla güncelliyorum. Sevgiler.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.