Kilchoman Machir Bay, 2005 yılında kurulan ve Islay bölgesinin en genç 2. damıtımevi olan Kilchoman’ın 5-6 yıl süreyle Bourbon fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra Oloroso Şeri fıçılarda bitiş (finish) verdiği ekspresyonu.

“Farm distillery” olarak da bilinen Kilchoman, viski üretiminde nicelikten önce niteliğe önem veren bir marka. Kilchoman arpa yetiştirmeden su tedariğine, maltlamadan olgunlaştırmaya tüm üretimi kendi damıtımevinde yapıyor.

Kilchoman damıtımevi ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, “Islay Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Kilchoman Machir Bay (İskoç Single Malt, %46 abv)

Burun: Vanilya, citrus, bisküvi, tuzlu karamel ve tarçın kokularına belirgin ama zarif isli notalar eşlik ediyor. Oldukça dengeli.

Damak: Tropik meyveler, kuru üzüm, bal, vanilya ve tarçın gibi tatlı aromaları yanıksı tatlar takip ediyor. Burunda olduğu gibi damakta da dengeden bahsedebilirim. Kolay içimli.

Bitiş: Meyvemsi, yanıksı ve çok hafif biberli tatlar ile uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Meyvemsi-tatlı ve isli tatları oldukça dengeli şekilde sunan Kilchoman Machir Bay, hafif isli ve kolay içimli kategorisine sokabileceğim bir Islay maltı.

210221

Photo Credit: thesinglemaltalliance.com 

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

Tüm Kilchoman  tadım notları…

Kilchoman Machir Bay
Meyvemsi-tatlı ve isli tatları oldukça dengeli şekilde sunan Kilchoman Machir Bay, hafif isli ve kolay içimli kategorisine sokabileceğim bir Islay maltı. 
Burun90%
Damak89%
Bitiş88%
Genel89%
89%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
74%

Leave a Reply

Your email address will not be published.