Hangi ülkeye gidersem gideyim her yurt dışı seyahatimde asla bozmadığım ve keyifle yaptığım 2 rutinim bulunuyor. Bunlardan ilki antika pazarlarını gezip kendimi plaklar, radyolar, eski içki şişeleri, mataralar, viski bardakları ve bilumum eski eşyalar arasında kaybetmek; bir diğeri de şehirde bulunan viski barlarını ziyaret edip tatmaya fırsat bulamadığım viskileri tatmak.

Son yurt dışı seyahatimde rotam Amsterdam‘dı. Yola çıkmadan önce her seyahat öncesi yaptığım gibi şehirdeki viski barlarını araştırdım. Araştırmamda karşıma ilk çıkan yer “WhiskyCafe L&B” oldu. Bu yeri hemen ziyaret edilecekler listeme ekledim ve Amsterdam’a gittiğim ilk günün akşamında da soluğu burada aldım.

L&B viski barının dışarıdan oldukça sade bir görüntüsü var. Siyah ve beyaz tonlar, büyük olmasına rağmen içeriyi göstermeyen pencereler ve basit bir “WhiskyCafe L&B” yazısı.. Fakat bu sade görüntü sizi aldatmasın çünkü içerisi bir viski sever için adeta bir cennet…

Barda dünyanın dört bir yanında yaklaşık 2000 çeşit viski bulunuyor! WhiskyCafe L&B’nin aynı zamanda birçok kaynak tarafından dünyanın en iyi viski barlarından biri olarak gösterildiğini de belirtmeliyim.

L&B viski barına girer girmez sizi hemen geniş bir bar karşılıyor. Barın arkasında şarap gibi konumlandırılmış yüzlerce viski bulunuyor. Bu barın hemen yanında yine içerisinde yüzlerce viski şişesi olan cam bir dolap bulunuyor. Dolabın en üst rafındaki Japon ve hemen altındaki Hint viskileri oldukça ihtişamlı görünüyordu.

Barın içinde gezerken gözüm neredeyse devamlı farklı bir şeye takılıyordu, çünkü barın her bir köşesinde viski ile alakalı birçok orijinal obje vardı. Örneğin, bir duvar yerden tavana kadar viski kutuları ile kaplıyken, diğer bir duvar ise viski tablolarıyla doluydu.

L&B viski barına akşam yemeği sonrasında 8-9 gibi gittim. Şanslıydım ki bar boştu, bu sayede barmenden hem bar hem de tatmak istediğim viskiler hakkında bilgiler alabildim.

Her ne kadar barda tadını merak ettiğim yüzlerde viski bulunsa da, fazla dikkatimi dağıtmadan bir süredir tatmak istediğim viskileri denemek istedim.

L&B Viski Barında tattığım viskiler şu şekildeydi: Lagavulin 8, Kavalan Solist, Glenfarclas 12, Bunnahabhain 12, Clynelish 14.

Her bir viskinin tadım notlarını önümüzdeki günlerde detaylı şekilde ayrıca yazacağım, fakat yine de notlarımı bu yazıda da kısaca paylaşmak istiyorum.

  • Lagavulin 8: Yoğun turba ve lastik. Burnu hiç yormuyor, çok dengeli. Damakta kremamsı, adeta çiğneniyor. Baharat, biraz bitter acılığı ve çok hafif meyvemsi. Turbalı, baharatlı, hafif yakıcı kısa bir bitiş.
  • Kavalan Solist Cask Strength: Parfüm gibi bir burun. Oldukça taze ve çiçeksi. Vanilya ve kuru meyve notaları ön planda. Fıçı sertliğinde bir viski için yumuşak bir burna sahip. Damakta ise şaşırtıcı derecede vahşi ve sıcak. Vanilya, elma, bal, kuru meyveler ve baharat. Bitiş uzun ve baharatlı. Kuru meyveler ön planda.
  • Glenfarclas 12: Burunda yoğun meşe, is, vanilyaya ek olarak karabiber. Bekledikçe gerilerde kendini hissettiren kurabiye ve çikolata aromaları. Damakta elma, vanilya, tarçın, karabiber, bitter. Orta uzunlukta hafif tatlı ve baharatlı bir bitiş. Oldukça dengeli.
  • Bunnahabhain 12: Burunda karamel, yanık şeker, hafif is, meşe, deri ve ahşap. Damakta kremamsı ve tatlı. Meşe, armut, vanilya ve fındık. Tatlı ve baharatlı uzun bir bitiş.
  • Clynelish 14: Burunda ferah ve meyvemsi. Elma, limon ve vanilya. Damakta oldukça sıcak ve kavurucu. Baharat, karabiber ve kül tadı. Adeta puro sonrası ağızda kalan acı gibi. Bitiş baharatlı, kuru ve oldukça uzun.

Tattığım bu 5 viski arasında en çok hoşuma gidenler Kavalan Solist Cask Strength ve Lagavulin 8 oldu.

Eğer yolunuz Amsterdam’a düşerse WhiskyCafe L&B viski barına kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. Tatmaya fırsat bulamadığınız ve merak ettiğiniz viskileri denerken kendinizi barın keyifli (viski dolu) ambiansında kaybedebilirsiniz.

Şehirde bulunan bir diğer viski barı da J.D. William’s. Ne yazık ki burayı ziyaret etme şansım olmadı. Eğer yeterli vaktiniz var ise WhiskyCafe L&B ile beraber burayı da ziyaret edilecekler listenize ekleyebilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Yaptığım seyahatlerde gittiğim viski barlarını anlattığım yazılar için “Viski Barları” bölümüne göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.