Öncelikle baştan belirtmekte fayda var ki, İrlanda viski konusunda tam bir cennet. Şehrin herhangi bir yerinde sıradan bir pub’a girseniz bile sizi başka ülkelerde bulamayacağınız onlarca İrlanda viskisi bekliyor.

Bu yazıda, Dublin seyahatim sırasında keşfettiğim 2 müthiş viski barından bahsedeceğim: The Dingle Whiskey Bar ve The Temple Bar. Buna ek olarak yazıda, Dublin’e gidecek her viski tutkununun mutlaka uğraması gerektiğini düşündüğüm damıtımevlerinden de bahsedeceğim.


The Dingle Whiskey Bar

Adını İrlanda’nın Kerry bölgesinde bulunan ve 2012 yılında kurulan Dingle damıtım evinden alan Dingle Whiskey Bar, Dublin’in merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. (adres için tıklayınız)

Bara girdiğiniz anda sizi viski fıçıları ile kaplanmış müthiş ahşap bir duvar karşılıyor. Fıçı teması barın birçok yerinde kullanılmış. Burada kendinizi bir damıtım evinin fıçılarını olgunlaştırdığı depoda hissetmeniz olası…

Barın içerisinde genellikle koyu tonlar hakim. Işık kullanımı ise oldukça az. Viski menüsüne gelecek olursak, tahmin edebileceğiniz üzere Dingle’ın oldukça zengin bir İrlanda seçkisi bulunuyor. Tabii ki sadece İrlanda değil, menüde dünya dört bir yanından viskiler de mevcut. İskoç, Bourbon, Japon, Hint ve diğerleri… Barmenden aldığım bilgiye göre Dingle’da 200’e yakın viski çeşidi bulunuyormuş.

Dingle’da dilediğiniz ekspresyonu tek başına tercih etmenin yanında menüde bulunan tadım setlerinden birini de seçebilirsiniz.

Tadım setleri 20ml’lik 3’er viskiden oluşuyor. En çok dikkatimi çeken tadım setleri ise İrlanda Single Maltları (Writer’s Tears Redhead, Connemara Original, Teeling Single Malt) ve İrlanda Pot Still Viskileri (Green Spot, Powers Johns Lane, Redbreast 12) oldu.

Dingle’da uzun zamandır tatmak istediğim Redbreast 12 Cask Strength ve Redbreast Lustau Edition‘ı deneme fırsatım oldu.

Tadım notlarım kısaca şu şekilde:

Redbreast 12 Cask Strength (%58,2 abv)

 • Burun: Oldukça meyvemsi ve ferah. Alkol ilk koklamada önde olsa da giderek yumuşuyor ve tatlı notalar kendini gösteriyor. Vanilya, limon, meşe ve baharat. Hafif yanıksı, lezzetli bir burun.
 • Damak: Alkolün ön planda olduğu yakıcı ve baharatlı bir damak. Sıcaklık sonrası lime, portakal ve armut gibi meyvemsi aromalar kendini gösteriyor.
 • Bitiş: Çok uzun, baharatlı bir bitiş. Hafif yanıksı ve kuru. 

Redbreast Lustau Edition (%46 abv)

 • Burun: Parfüm gibi diyebileceğimiz kadar tatlı bir burun. Vanilya, meşe ve baharata ek olarak hafif likörümsü notalar. Oldukça yumuşak.
 • Damak: Yumuşak, kremamsı ve kolay içimli. Kuru meyvelere ek olarak, baharat, bal ve vanilya.
 • Bitiş: Orta uzunlukta, vanilya ve baharat.

The Dingle Whiskey Bar, fıçı temalı dekorasyonu, hoş sohbet barmeni ve zengin İrlanda seçkisiyle rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir viski bar.


The Temple Whiskey Bar

The Temple Whiskey Bar, Dublin’in en ünlü pub’larından biri olan Temple Bar’ın hemen yanında bulunan ufak bir viski bar. 1840’da açılan Temple Bar oldukça turistik bir mekan ve neredeyse günün her saati çok yoğun. 

The Temple Whiskey Bar yaklaşık 500 viskinin olduğu müthiş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonun büyük bir kısmını İrlanda viskileri oluştururken, İskoç, Amerikan ve Japon seçkisi de oldukça zengin.  

Temple Whiskey Bar ufak, fakat bir o kadar da keyifli bir mekan. Barın her bir duvarı viski şişeleri ile kaplanmış. En çok ilgimi çeken kısım ise içeri girince hemen sağdaki 100’lerce minyatür şişenin bulunduğu duvar oldu.

Oturma alanı sınırlı bu nedenle güzel bir yer kapmak için boş saatlerde gitmenizde fayda var.

Önünden birkaç kere geçtiğim fakat çok kalabalık diye girmediğim Temple Whiskey Bar’a boş bulduğum ilk fırsatta girdim. Yanlış hatırlamıyorsam saat 21.00 civarıydı. Eğer boş ise arkalara gitmeden direk girişteki bara oturmanızı tavsiye ederim. Buradan Dublin’in en işlek caddesini izlerken, viskinizi keyifle yudumlayabilirsiniz.  

Barmenler aradığınız viskiyi bulmanızda size fazlasıyla yardımcı olmaya çalışıyorlar. Tadım sırasında da eğer bir sorunuz olursa hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

The Temple Whiskey Bar’da 3 farklı viski denedim. Burada da tercihimi uzun süredir tatmak istediğim İrlandalılardan yana kullandım: Bushmills 10 Single Malt, Jameson Caskmates Stout Edition ve Jameson Caskmates IPA Edition.

Bushmills 10 Single Malt (%40 abv)

 • Burun: Bal, baharat ve vanilya. Havalandıkça artan çikolata ve muz notaları. Hafif malt ve zencefil.
 • Damak: Baharat ve kuru meyveler ön planda. Çok hafif yakıcı, zencefil ve çikolata. 
 • Bitiş: Orta, baharat ve vanilya.

Jameson Caskmates Stout Edition (%40 abv)

 • Burun: Yeşil elma, armut ve lime gibi meyvemsi notalara ek olarak malt, baharat, şerbetçi otu, çikolata ve badem ezmesi. Oldukça yoğun ve kompleks.
 • Damak: Yumuşak içimli. Malt, baharat, karamel ve çikolataya ek olarak kahve ve hafif is. Oldukça lezzetli.
 • Bitiş: Orta uzunlukta, tatlı, baharat ve bitter.

Jameson Caskmates IPA Edition (%40 abv)

 • Burun: Stout Edition ile oldukça benzer. Elma, armut, lime ve malt notaları yine ön planda. Fakat biraz daha meyvemsi, parfümsü ve yumuşak.
 • Damak: Adeta su katılmış gibi yumuşak ve kolay içimli. Baharat, bitter, espresso ve hafif yanıksı. Ek olarak narenciye ve portakal.
 • Bitiş: Uzun, hafif yakıcı, bitter, baharat.

Eğer boş bir anında giderseniz The Temple Whiskey Bar çok keyif alabileceğiniz bir mekan. Burada tatmak istediğiniz tüm İrlanda viskilerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Temple Whiskey Bar, benim gibi minyatür şişe meraklılarının da mutlaka uğraması gereken bir yer. Burada koleksiyonunuza harika İrlanda viskileri ekleyebilirsiniz. Minyatür şişelerin sadece koleksiyon için değil, tadım için de oldukça mantıklı olduğunu da belirteyim.


Bu 2 yere ek olarak gitmeye fırsat bulamadığım fakat bir sonraki Dublin seyahatimde mutlaka uğrayacağım birkaç viski barı daha bulunuyor. Eğer vaktiniz olursa bu mekanlara da göz atabilirsiniz:


Gidebileceğiniz bir sürü viski barı olduğu gibi Dublin’de aynı zamanda ziyaret edebileceğiniz damıtımevleri de bulunuyor.

Eğer bir damıtımevi gezmek isterseniz ilk tavsiyem Teeling olur. Teeling, İrlanda viskisinin son yıllardaki yükselişinde önemli rol oynayan markalardan biri. İlginç hikayesi ve inovatif ekspresyonları  ile Teeling kesinlikle takip edilmesi gereken bir marka. (Teeling damıtım evine yaptığım gezi ve marka hakkındaki tüm bilgiler için yazdığım yazıya göz atabilirsiniz) 


Diğer tavsiyem ise Jameson Bow St. damıtımevi. İrlanda’nın en çok satan viski markası Jameson’ın Dublin Bow sokağında yer alan damıtımevi 1780 yılında kurulmuş. Uzun bir süre viski üretimine devam eden damıtımevi ekonomik zorluklar nedeniyle 1971’de kapatılmış ve üretim Cork bölgesinde yeni açılan Midleton damıtımevine taşınmış.

Jameson Bow St.’de şu anda üretim yapılmasa da eski damıtımevi, viski severler için ilgi çekici bir yer olmaya devam ediyor. Burada rehber eşliğinde interaktif ve bol tadımlı bir tura katılabilir, tur sonrası Jameson mağazasını ziyaret edebilir ve daha önce denemediğiniz Jameson ekspresyonlarını tadabilirsiniz.


Özetle,

19.yy’da yaklaşık 40 damıtım eviyle sadece İrlanda’nın değil dünyanın viski başkentlerinden biri olan Dublin, eski günlerine dönüş sinyalleri veriyor. Eğer bir viski tutkunuysanız, Dublin’i seyahat edilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Yazının başında da belirttiğim gibi, Dublin viski konusunda tam bir cennet…

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

Amsterdam’daki viski barları için…

Prag’daki viski barları için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.