İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Glendronach damıtım evinin standart ekspresyonu olan Glendronach 12, Oloroso ve Pedro Ximénez şeri fıçılarında olgunlaştırılıp %43 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Glendronach 12 (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Ferah, tatlı, müthiş bir koku. Vanilya, bal ve meşeye ek olarak çikolata ve karamel. Burnu hiç yormayan, yumuşak ve lezzetli bir profili var. Şeri etkisini hafif likörümsü notalar ile hissettiriyor.

Damak: İlk yudumda adeta bir bourbon etkisi yarattı. Oldukça tatlı ve meyvemsi. Narenciye, bal ve incir. Burundaki likörümsü aroma damakta da kendini gösteriyor. Bu aromayı biraz Vermouth’a benzettim. Tatlı aromalar sonrasında baharat ve biber gibi hafif kurutucu bir sıcaklık. Badem, kuru meyveler ve hafif meşe. Buruna kıyasla damak daha yoğun ve aromatik.

Bitiş: Uzun ve sıcak bir bitiş. Baharat ve kuru meyvelere ek olarak badem ve meşe.

Genel Yorum: Şeri karakterli viskilere giriş niteliğinde bir ekspresyon olan Glendronach 12, olukça kompleks ve aromatik bir tadım profiline sahip.

Glendronach 12’i ilk kez İğneada’da yaptığım kamp sırasında tattım. Bu ekspresyonun sıcak, meyvemsi ve baharatlı yapısının serin kamp akşamına çok yakıştığını söyleyebilirim. Glendronach 12’e bir de ormanın müthiş kokusu ve kamp ateşinin isi eşlik edince, kadehimden aldığım keyif katbekat arttı.

Glendronach 12
Burun85%
Damak83%
Bitiş83%
Genel84%
84%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (9 Votes)
86%

Bir Yorum Yazın