İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Glendronach damıtım evinin standart ekspresyonu olan Glendronach 12, Oloroso ve Pedro Ximénez şeri fıçılarında olgunlaştırılıp %43 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Glendronach 12 (Scotch Single Malt, 43% abv)

Burun: Ferah, tatlı, müthiş bir koku. Vanilya, bal ve meşeye ek olarak çikolata ve karamel. Burnu hiç yormayan, yumuşak ve lezzetli bir profili var. Şeri etkisini hafif likörümsü notalar ile hissettiriyor.

Damak: İlk yudumda adeta bir bourbon etkisi yarattı. Oldukça tatlı ve meyvemsi. Narenciye, bal ve incir. Burundaki likörümsü aroma damakta da kendini gösteriyor. Bu aromayı biraz Vermouth’a benzettim. Tatlı aromalar sonrasında baharat ve biber gibi hafif kurutucu bir sıcaklık. Badem, kuru meyveler ve hafif meşe. Buruna kıyasla damak daha yoğun ve aromatik.

Bitiş: Uzun ve sıcak bir bitiş. Baharat ve kuru meyvelere ek olarak badem ve meşe.

Şeri karakterli viskilere giriş niteliğinde bir ekspresyon olan Glendronach 12, olukça kompleks ve aromatik bir tadım profiline sahip.

Glendronach 12’i ilk kez İğneada’da yaptığım kamp sırasında tattım. Bu ekspresyonun sıcak, meyvemsi ve baharatlı yapısının serin kamp akşamına çok yakıştığını söyleyebilirim. Glendronach 12’e bir de ormanın müthiş kokusu ve kamp ateşinin isi eşlik edince, kadehimden aldığım keyif katbekat arttı.

Glendronach 12
Burun85%
Damak83%
Bitiş83%
84%Overall Score

One Response

  1. Yiğit

    Barış bey birçok viski severin tadım notlarına bakıyorum ama sizin notlarınızı en “doğru” buluyorum. Yani değerlendirmeleriniz bana çok yerinde geliyor. O yüzden ilk sizin sitenize bakıyorum. Sayenizde burnum, damağım gelişti diyebilirim. Her aldığım viskide, her yeni tadımda tam o an özellikle sizin notlarınızı okuyorum. Ve gerçekten hissettiğim şeyleri birebir yazıya dökmüş oluyorsunuz. Çok başarılısınız bu konuda. Youtube sayesinde de baya bir insana ilham oldunuz ve onları bilgilendirdiniz. Başarılarınızın devamını dilerim.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.