Jack Daniel’s’ın kendine özgü “kömür filtrasyonu” işleminden 2 kez geçen Gentleman Jack, viski severlere ekstra pürüzsüz bir içim vaat ediyor.

Kömür filtrasyonu işlemini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

Bakır imbiklerde damıtıldıktan sonra çıkan %70 alkole sahip alkollü içki, olgunlaştırma aşamasından önce Jack Daniel’s ile ıslatıldıktan sonra yakılarak kömür haline getirilmiş akçaağaç odunlarının olduğu 3 metrelik tanklardan damla damla geçirilerek filtre ediliyor. Jack Daniel’s’ın alışık olduğumuz kolay içimli ve kömürümsü karakteri işte bu aşamada ortaya çıkıyor.

Bu işleme aynı zamanda Lincoln County Process veya Charcoal Mellowing de deniliyor.

Jack Daniel’s Gentleman Jack ekspresyonu olgunlaştırmadan önce ve sonra olmak üzere iki kez bu işleme tabi tutuluyor.

Tennessee viskileri hakkında detaylı bilgi almak için “Bourbon ve Tennessee Viskisi Nedir, Farkları Nelerdir?” yazımı okuyabilirsiniz.

Jack Daniel’s Gentleman Jack (Tennessee Viskisi, 40% abv)

Burun: Karamel ve vanilya ön planda. Oldukça tatlı ve şekerli bir burun. Meşe, portakal, esmer şeker ve çok hafif baharat. Jack Daniel’s markasının alışık olduğumuz kömürümsü notalarını bu ekspresyonda çok hafif hissediyoruz.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça tatlı ve meyvemsi. Pürüzsüz, yumuşak bir içimi var. Vanilya, karamel ve bal baskın. Akçaağaç şurubu, esmer şeker ve hafif de tarçın.

Bitiş: Orta uzunlukta. Bal, tarçın ve akçaağaç şurubu.

Genel Yorum: Gentleman Jack oldukça yumuşak içimli ipeksi bir viski. Jack Daniel’s Old No.7 ile kıyasladığımızda, Gentleman Jack’in çok daha tatlı (adeta bir bourbon gibi) olduğunu söyleyebilirim.

2 ekspresyon arasındaki en büyük fark ise Gentleman Jack’in markanın alışık olduğumuz kömürümsü aromalarını daha az barındırması.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarıma göz atabilirsiniz!

Jack Daniel's Gentleman Jack
Oldukça yumuşak içimli ipeksi bir viski. Jack Daniel's Old No.7 ile kıyasladığımızda, Gentleman Jack'in çok daha tatlı olduğunu söyleyebilirim.
Burun79%
Damak81%
Bitiş78%
Genel80%
80%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (92 Votes)
57%

Bir Yorum Yazın