Monkey Shoulder, harmanında İskoçya’nın Speyside bölgesinde damıtılan Balvenie, Glenfiddich ve Kininvie malt viskilerini barındıran bir malt harmanı (Blended Malt).

Monkey Shoulder viski üretiminde önemli yeri olan kürek işçilerine ithafen çıkarılmış bir ekspresyon. Adını da bu viski emekçilerinde uzun yıllar çalışma sonucu ortaya çıkan *Monkey Shoulder adlı rahatsızlıktan alıyor.

*Kürek işçilerinin görevi, ıslatıldıktan sonra filizlenmeye başlayan arpaları kürekle savurarak havalandırmaktır. Oldukça fazla efor gerektiren bu hareketi uzun yıllar boyunca yapan işçilerde, omuzların normal bir insanınkine göre daha yukarıda durmasına neden olan Monkey Shoulder rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

%40 alkol seviyesine sahip Monkey Shoulder’ın bir malt harmanı olduğunu, yani içerisinde sadece malt viskiler barındırdığını belirtelim. Bildiğiniz üzere, harman viskilerin formüllerinde maltlara ek olarak tahıl viskiler de yer almaktadır.

Monkey Shoulder (Blended Malt, 40% abv)

Burun: Vanilya, bal, kakao ve malt kokularına hafif narenciye kokuları eşlik ediyor. Dengeli.

Damak: Karamel, kuru üzüm ve narenciye notalarına vanilya, meşe ve hafif baharatlar eşlik ediyor. Dolgun ve yuvarlak bir karaktere sahip.

Bitiş: Orta uzunlukta, baharat ve meşe.

Genel Yorum: Dolgun, zengin ve dengeli yapısına rağmen sahip olduğu uygun fiyat ile Monkey Shoulder, birçok viski sever için fiyat-performans denildiğinde akıllara gelen ilk viskilerden biridir.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atmak için…

Monkey Shoulder
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
85%Overall Score
Reader Rating: (70 Votes)
66%

5 Responses

 1. Semih

  Daha şişesini açar açmaz odayı kaplayan bir kokusuyla, monkey bitirmeye kıyamadığım bir viski. bu fiyata daha güzel bir viski yok sanırım

  Reply
 2. Terrence

  I like the valuable information you supply in your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again here regularly.
  I’m somewhat certain I’ll be told many new stuff proper right here!
  Good luck for the next!

  my web page; husa coltar (Terrence)

  Reply
  • Ozan Deveci

   Çok enteresan bu viski bana bitişte, oksitlenmiş bakır gibi bir tat veriyor. Yıllar sonra site sayesinde bir kere daha deneyeyim dedim ve evet yine o tat

   Reply
   • Ali

    Alakası yok agzinin tadi bozuk olmasin

Leave a Reply

Your email address will not be published.