Monkey Shoulder, harmanında İskoçya’nın Speyside bölgesinde damıtılan Balvenie, Glenfiddich ve Kininvie malt viskilerini barındıran bir malt harmanı (Blended Malt).

Monkey Shoulder viski üretiminde önemli yeri olan kürek işçilerine ithafen çıkarılmış bir ekspresyon. Adını da bu viski emekçilerinde uzun yıllar çalışma sonucu ortaya çıkan *Monkey Shoulder adlı rahatsızlıktan alıyor.

*Kürek işçilerinin görevi, ıslatıldıktan sonra filizlenmeye başlayan arpaları kürekle savurarak havalandırmaktır. Oldukça fazla efor gerektiren bu hareketi uzun yıllar boyunca yapan işçilerde, omuzların normal bir insanınkine göre daha yukarıda durmasına neden olan Monkey Shoulder rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

%40 alkol seviyesine sahip Monkey Shoulder’ın bir malt harmanı olduğunu, yani içerisinde sadece malt viskiler barındırdığını belirtelim. Bildiğiniz üzere, harman viskilerin formüllerinde maltlara ek olarak tahıl viskiler de yer almaktadır.

Monkey Shoulder (Malt Harmanı, 40% abv)

Burun: Vanilya, bal, kakao ve malt kokularına hafif narenciye kokuları eşlik ediyor. Dengeli.

Damak: Karamel, kuru üzüm ve narenciye notalarına vanilya, meşe ve hafif baharatlar eşlik ediyor. Dolgun ve yuvarlak bir karaktere sahip.

Bitiş: Orta uzunlukta, baharat ve meşe.

Genel Yorum: Dolgun, zengin ve dengeli yapısına rağmen sahip olduğu uygun fiyat ile Monkey Shoulder, birçok viski sever için fiyat-performans denildiğinde akıllara gelen ilk viskilerden biridir.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atmak için…

Monkey Shoulder
Dolgun, zengin ve dengeli yapısına rağmen sahip olduğu uygun fiyat ile Monkey Shoulder, birçok viski sever için fiyat-performans denildiğinde akıllara gelen ilk viskilerden biridir.
Burun87%
Damak86%
Bitiş86%
Genel86%
86%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (48 Oy)
74%

2 Yanıtları

  1. Semih

    Daha şişesini açar açmaz odayı kaplayan bir kokusuyla, monkey bitirmeye kıyamadığım bir viski. bu fiyata daha güzel bir viski yok sanırım

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.