Aged entirely in second-fill oloroso casks for 19 years, this Redbreast expression from Midleton distillery is exclusively bottled for The Whisky Exchange.

Redbreast 19 Year Old Oloroso Sherry Cask (Irish Single Pot Still, 58.9% abv)

Nose: Rich and fruity with dry fruits, apples, cherries and vanilla. Followed by some nuttiness, cinnamon, oak and old books.

Palate: Quite fruity with sultanas, dried fruits, apples, cherries and hints of tropical fruits. Followed by dark chocolate, honey, cinnamon, oak and some spice kick. Start sweet and juicy, turns dry and spicy afterwards. Definitely needs some time in your glass to show itself.

Finish: A medium long dry finish with oak and spices.

A strongly sherried Single Pot Still whiskey from Redbreast. It’s one those whiskies that needs to be spend time with it to truly understand its character. This one initially felt a younger and straight forward sherried whisky, yet after it opens up it showed its different layers of fruit and spice.

Price at the time of tasting: £250 – Available from Whisky Exchange


İrlanda’da bulunan Midleton damıtımevinde üretilen Redbreast 19 Year Old Oloroso Sherry Cask, 19 yıl boyunca ikinci dolum Oloroso şeri fıçılarda olgunlaştıktan sonra 58.9% dereceyle şişeleniyor. The Whisky Exchange tarafından özel olarak şişelenen bu Redbreast ekspresyonu, Single Pot Still viskilerin baharatlı yapısıyla şeri fıçı etkisinin güzel bir birlikteliği olarak karşımıza çıkıyor.

Burun: Kuru meyve, kırmızı elma, kiraz ve vanilya ile oldukça meyvesi ve dolgun başlıyor. Hemen arkasından fındık, tarçın, meşe ve eski kitap nüansları hissediliyor.

Damak: Dolgun üzüm, kuru meyve, elma, kiraz ve geriden hafif tropik meyve tatları. Bu aromaları bitter çikolata, bal, tarçın, meşe ve giderek artan baharatlı tatlar eşlik ediyor.

Bitiş: Meşe ve tatlı baharatlar ile orta uzunlukta kuru bir bitiş.

Redbreast’in bu ekspresyonuyla ilgili ilk söylemem gereken şey kadehinizde mutlaka havalandırmanız gereken viski olduğu. İlk tadımda genç ve yoğun şeri karakteriyle biraz düz bir viski izlenimini verse de kadehin 5-10 dakika havalanmasıyla başka bir görüntüye büründü. Meyve ve baharat karakterini çok dengeli olmasa da, lezzetli bir şekilde sunan zengin bir ekspresyon.

21062023

Redbreast 19 Year Old Oloroso Sherry Cask
Burun/Nose86%
Damak/Palate85%
Bitiş/Finish84%
85%Overall Score

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published.