The third and final release from Loch Lomond’s Remarkable Stills series, this 47 Year Old expression is distilled from unpeated malt in 1974 and initially matured in refill American oak barrels. After 43 years it was transferred to a second-fill oloroso cask for four more years.

Limited to only 200 bottles worldwide, this limited whisky distilled in Loch Lomond’s innovative straight neck pot still, which gives superior control to the producer at the distillation stage and allows spirit to be taken off at a higher collection strength.

Loch Lomond 47 Year Old (Single Malt Scotch, 44.3% abv)

Nose: Starts with toffee, orange peel, bitter chocolate, vanilla and cinnamon notes. Followed by balanced woody nuances as if you are in dunnage warehouse. Elegant and smooth.

Palate: Vanilla, cinnamon, brown sugar and oak aromas are accompanied by rich fruity flavours such as citrus, apples, sultanas and melon gum. Very smooth and velvety. At the end, citrus comes more forward with some black pepper and oak aromas, creates a drier character.

Finish: A long finish with citrus, cinnamon, brown sugar and espresso.

Loch Lomond 47 Year Old is the oldest expression I tried from the distillery and it’s quite surprised me. Almost 5 decades long maturation, but it’s still very balanced and elegant with great complexity. I especially very much enjoyed the velvety and evolving palate. Just delicious.

Price at the time of tasting: £5,750 – Available from Whisky Exchange


İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Loch Lomond damıtımevinin Remarkable Stills serisinin 3. şişelemesi. 1974 yılında turbasız malttan distile edilen bu özel viski 43 yıl amerikan meşesi Bourbon fıçılarda olgunlaştıktan sonra 2. dolum oloroso şeri fıçılara alınarak 4 yıl daha bekletiliyor.

Sadece 200 şişe üretilen Loch Lomond 47 Year Old, damıtımevinin eşi olmayan düz boyunlu pot imbiklerinde damıtılıyor. Bu imbikler sayesinde üreticinin damıtım süreci üzerindeki kontrolü artıyor ve üretilen alkolün daha yüksek bir dereceye sahip olması sağlanıyor.

Burun: Toffee, portakal kabuğu, bitter çikolata, vanilya ve tarçın ile başlıyor. Bu notaları oldukça dengeli odunsu kokular takip ediyor. Sanki eski usül bir fıçı deposundaymışsınız gibi… Oldukça zarif ve yumuşak.

Damak: Vanilya, tarçın, esmer şeker ve meşe aromalarını citrus, elma, üzüm ve kavunlu sakız olarak adlandırabileceğim tatlar eşlik ediyor. Pürüzsüz bir dokuya sahip. Bekledikçe citrus notaları artıyor ve karabiber ve meşe ekleniyor. Tatlı karakterden biraz daha kuru bir görüntüye evriliyor.

Bitiş: Citrus, tarçın, esmer şeker ve espresso ile uzun bir bitiş.

Damıtımevinin tattığım en yaşlı viskisi olan Loch Lomond 47 Year Old beni iyi anlamda fazlasıyla şaşırttı. Yaşlı viskilerde yakalaması zor olan zenginliği ve dengeyi çok güzel sunmuşlar. Neredeyse 50 yıl süren olgunlaşma sonunda ortaya çok zarif, kompleks, yumuşak dokulu ama aynı zamanda ben buradayım diyen bir viski çıkmış. Gerçekten çok lezzetli.

19062023

Loch Lomond 47 Year Old
Burun/Nose91%
Damak/Palate92%
Bitiş/Finish92%
92%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.