Markanın standart ekspresyonu olan Ardbeg 10, %46 alkol oranına ve 10 yıllık bir olgunlaşma süresine sahip. Uluslararası birçok ödüle sahip olan Ardbeg 10, aynı zamanda ünlü viski yazarı Jim Murray tarafından da 2008 yılının en iyi tek maltı seçilmişti.

İskoçya’nın Islay bölgesinin önde gelen damıtım evlerinden biri olan Ardbeg için turba/peat kullanımını en net şekilde hissettiren markalardan biri diyebiliriz. Bunu Ardbeg 10 da dahil markanın tüm ekspresyonları için söylemek mümkün.

Peki nedir bu turba/peat?

Turbayı kısaca çürümüş bitki kalıntıları ve yosunlardan oluşan siyah renkte süngerimsi bir taşıl kömürü olarak tanımlayabiliriz. Bu tanım ile turba kulağa pek hoş gelmemiş olabilir, fakat birçok viski severin (ben de dahil) çok hoşuna giden isli, dumanlı, füme ve ilaçsı notaların, bu bitki kömürünün viski yapımının arpaların kurutulma aşamasında kullanılması ile viskilere geçtiğini belirtelim. (Daha ayrıntılı bilgi için…)

Ardbeg 10’un en çok ilgimi çeken özelliği neredeyse beyaz şarabı andıran çok açık tonlardaki rengi. Çok yoğun turba, odun ve lastik kokularına sahip “ağır ve karamsar” karakterli Ardbeg 10’un bu derece açık bir renge sahip olması bence çok hoş bir tezatlık. Bu tezatlık aynı zamanda viskinin renginin tadım profili hakkında her zaman doğruyu söylemediğinin de iyi bir kanıtı.

Ardbeg 10 (İskoç Single Malt, %46 abv)

Burun: Yoğun bir turba, yanık odun, araba lastiği ve mentol. Bunlara ek olarak gerilerde kendini hissettiren limon ve karamel.

Damak: Damakta da burun ile aynı şekilde yoğun turba ve yanık meşe. Ardbeg 10 için içilen değil çiğnenen viskilerden diyebiliriz. Oldukça dolgun ve kremamsı yapısıyla adeta tüm damağı kaplıyor.

Vanilya, kahve (hatta favori kahve çekirdeklerimden biri olan Sumatra diyebilirim) ve az miktarda meyvemsi notalar. Bunlara ek olarak, bitter çikolatanın acı tatlılığı ve hafif tuzlu tatlar da almak mümkün. Oldukça kompleks fakat bir o kadar da dengeli bir damak.

Bitiş: Upuzun yağlı bir bitiş. Turba, deri, anason, vanilya ve karabiber.

Genel Yorum: Ardbeg 10 için Islay karakterini en iyi yansıtan viskilerden biri diyebilirim. Kompleks, yoğun ve dengeli yapısıyla Ardbeg 10 ağırbaşlı bir klasik.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Ardbeg tadım notları…

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için….

Ardbeg 10
Kompleks, yoğun ve dengeli yapısıyla Ardbeg 10 ağırbaşlı bir klasik.
Burun89%
Damak90%
Bitiş89%
Genel89%
89%Overall Score
Reader Rating: (47 Votes)
67%

One Response

 1. Hakkı Taşezen

  İlk defa geçen gün arkadaşım getirdi ve tatdım.Çok hoşuma gitti.
  Genel de The Macallen seviyorum ama bunun tadı ve kokusu daha yoğun geldi sanki .
  İsli koku ve tad muhteşem.
  Güzel bir Single Malt viski .

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.