Aberfeldy damıtımevi, İskoçya’nın en geniş viski bölgesi olan Highland‘de bulunuyor. Damıtımevinin standart ekspresyonu olan Aberfeldy 12, %40 alkol oranına ve 12 yıllık olgunlaşma süresine sahip.

Highland bölgesi oldukça geniş bir coğrafyaya sahip olduğu için bünyesinde Oban, Dalmore, Clynelish, Tomatin, Glengoyne gibi farklı karakterlerde viski üreten damıtımevlerini barındırıyor. (İskoçya Viski Bölgeleri hakkındaki yazım için…)

Aberfeldy 12 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: Ferah, krema, füme, hafif turba, bekledikçe meyvemsi kokular yoğun şekilde kendini gösteriyor.

Damak: Yumuşak içimli, bal, elma, baharat, kuru kayısı, füme.

Bitiş: Orta uzunlukta, portakal, tarçın, malt.

Genel: İçimi kolay, meyvemsi, tatlı ve hafif füme notalarda keyifli bir Highland maltı. Aberfeldy 12, Dewar’s White Labelın ana maltı olması ve altın renkli etiketiyle de Highland bölgesinin öne çıkan tek maltlarından biri.

Tüm Single Malt tadım notlarım için…

Aberfeldy 12
İçimi kolay, meyvemsi, tatlı ve hafif füme notalarda keyifli bir Highland maltı.
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel85%
85%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (15 Votes)
72%

4 Responses

 1. Underwatersecret

  Henüz aldım. Tadım notlarınız için teşekkürler 🙂 Slainte!

  Cevapla
  • Gaia

   Tadım notlarınız için teşekkürler! Şuanda elimde, yudumlayarak yazıyorum…
   Meyve notaları belirgin ve tatlımsı aromaları öne çıkartan viskilerden bir nebze daha çok hoşlanan birisi olarak ; denemek için Glenmorangie 10 Original ve Aberfeldy 12 arasında satın almadan önce bir süre gidip geldim. Glenmorangie 10 merak ettiğim bir viskiyi fakat sonunda kararsızlığımın getirdiği ani bir kararla Aberfeldy 12’yi tercih ettim.
   Yalnız, seçim yaparken beklentilerimi biraz yüksek tuttum sanırım.Meyve notalarının, edindiğim bilgilere göre daha baskın olacağını düşünmüştüm. Hatta yapılan bazı yorumlardan yola çıkarak , tatlı aromaların fazla baskın gelip, içimi zevksizleştirme ihtimalinden çekinmiştim alırken. Fakat durumun benim açımdan beklediğim gibi olmadığını belirtmek isterim 🙂 Amacım her ne kadar kıyaslamak olmasa da daha önce denemiş olduğum ve şişesinde bitmesini istemeyerek birazını sakladığım, Highland bölgesi tek malt viskilerinden olan Aberlour 12’yi fiyatlarını da göz önünde bulundurduğumda çok daha başarılı buldum. Bana meyve notaları çok daha belirgin,kompleks ve içimi daha keyifli geldi. Sanırım Aberlour 12, meyve notaları hissetmek istediğim zamanlarda içeceğim bir viski olarak vitrinimde her zaman yerini korumaya devam edecek. Ayrıca Aberlour 12’yin portakal parçalı bitter çikolatayla da çok uyumlu bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim.
   Bu arada, aklımdan hala, “Keşke Glenmorangie 10 Original alsamıydım?” gibi sorular da gitmiş değil 😀

   Cevapla
   • & Viski

    Çok güzel yorumlar yazmışsınız! Bir viskiyi içerken beklentiler çok önemli. Belki başka bir zaman denediğinizde yorumlarınız değişir… Ben de bahsettiğiniz viskiler arasında Aberlour 12’yi tercih ederim. Sonrasında da Aberfeldy 12 gelir. Portakal parçalı bitter çikolata kulağa müthiş geliyor, mutlaka deneyeceğim 🙂

Bir Yorum Yazın